ISAAC ASIMOV HAKKINDA DAHA ÖNCE DUYMADIĞINIZ 7 ŞEY

Eğer bilimkurguyu seviyorsanız Isaac Asimov'un ismini duymamış olmanız imkansız! Onu, özellikle Vakıf serisi ve Ben Robot ile tanıyor olabilirsiniz fakat kendisi yüzlerce gizemli öyküye, bilim kılavuzlarına, hatta mizah öykülerine bile imza atmış bir isim. Star Trek dizisine danışmanlık yaptığından bahsetmiyoruz bile! İnanın, onun hakkında bilmediğiniz pek çok detay var! İşte Isaac Asimov hakkında daha önce duymadığınız 7 şey:

Asimov'un anne-babası göçmendi ve bir şekerleme dükkanı işletiyorlardı.

Asimov, 1920'lerde, bugün Rusya topraklarına dahil olan Petrovichi'de dünyaya gelmiş ve henüz üç yaşındayken anne ve babasıyla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmişti. Birkaç yıl Brooklyn'de yaşadıktan sonra, çeşitli tuhaf işlerde çalışan Asimov'un babası Judah, bir şekerleme dükkanı açacak parayı biriktirmeyi başarmıştı. Büyük Buhran yıllarında, işletmelerini ayakta tutmak için günde 20 saat çalışan Asimov'un anne-babası, 1930'lu yıllar boyunca Brooklyn'de bir dizi dükkanın daha sahibi oldular. Isaac Asimov, 1928 yılında Amerikan vatandaşlığına geçti.

Asimov'un bilimkurgu aşkı ilk işinde çalışırken doğdu.

Küçük Asimov, henüz 9 yaşındayken ailesinin şekerleme dükkanında çalışmaya başladı. Babasının ondan beklentisi son derece yüksekti ve onu uzun saatler çalıştırıyordu. Bu düzen, Asimov'un yirmili yaşlarının başına dek sürdü. Tüm bu süre zarfında Asimov, babasının dükkânda sattığı dergilerle vakit geçirdi ve okuduğu bilimkurgu öyküleri sayesinde içindeki bilimkurgu aşkı filizlenmeye başladı.

Asimov, neredeyse başvurduğu tüm okullar tarafından reddedildi.

15 yaşındayken Columbia Üniversitesi'ne başvurdu ancak okulun "Yahudi öğrenci kotasını doldurduğu" gerekçesiyle kabul edilmedi. Onun yerine Columbia'ya bağlı Seth Low Junior College'a gitti. Bu okul kısa bir süre sonra kapandı ve Asimov, 1939'da kimya eğitimi almak üzere Columbia'ya transfer edildi. Asimov doktor olmak istiyordu, bu yüzden New York'taki beş tıp fakültesine başvurdu ve hepsi tarafından reddedildi. Fakat bu, onu durdurmaya yetmedi. Aynı okullara bir kez daha başvurdu ve tekrar reddedildi! Columbia Üniversitesi'ne kimya alanında yüksek lisans yapmak için yaptığı başvuru da ne yazık ki önceki başvuruları ile aynı kaderi paylaştı. Ancak bunların hiçbiri Asimov'u durdurmaya yetmedi ve sonunda Columbia Üniversitesi'ni kendisini bir yıllığına kabul etmeye ikna etti. Columbia Üniversitesi'ndeki bu bir yıl, ona gelecekteki akademik kariyerinin kapılarını açmış oldu.

Asimov, 50'li yıllarda Paul French takma ismini kullanıyordu.

Asimov, 50'li yıllarda Paul French takma ismiyle çocuklar için altı bilimkurgu romanı yazdı. Lucky Starr Serisi olarak adlandırılan bu dizi, çocukları güneş sistemi etrafında maceralara sürüklüyordu. Serinin yayıncısı, bunun bir televizyon programına dönüşmesini umuyordu ancak Asimov, şovun korkunç bir şey olacağından korktuğu için seriyi kendi adıyla imzalamaktan kaçınmıştı. Öte yandan, insanların akademik kariyerine zarar gelmesi ihtimaline karşı takma isim kullandığını düşünmesi ihtimali de onu rahatsız ediyordu. Sonunda kitaplar asla televizyon şovuna dönüşmedi ama hem French hem de Asimov adıyla basımları sürüyor.

Asimov, Paul McCartney için müzikal bir film senaryosu yazmıştı.

Asimov'u müzikal türüyle bağdaştırmakta zorlanıyor olabilirsiniz ama tarihin bir yerinde, bu gerçekten de yaşandı! Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles'ın üyelerinden Paul McCartney gerçek bir bilimkurgu tutkunuydu ve Asimov'la birlikte bir bilimkurgu müzikali yapmak istemişti. McCartney'nin aklında üyeleri aslında birer uzaylı olan bir müzik grubunun hikâyesi vardı ve Asimov'un bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyordu. Ancak Asimov'un masaya getirdiği fikirler McCartney'nin aklındakilerle uyuşmadı ve proje asla hayata geçmedi.

Asimov'un ileri derecede yükseklik ve uçma fobisi vardı.

Hayal dünyasında uzayın derinliklerine gitmekten çekinmese de gerçekte Asimov'un ciddi bir yükseklik ve uçma fobisi vardı. Bu korkusu onun hayatını epeyce zorlaştırıyordu. İki küçük uçak yolculuğundan sonra, bir daha asla uçaklara adım atmadı. Amerika içindeki tüm seyahatlerinde araba ve tren kullandı, denizaşırı yolculuklarını ise gemi ile yaptı.

Asimov, bir kan nakli sırasında HIV kaptı.

Asimov, 1977 yılında bir kalp krizi geçirdi. Bundan altı yıl sonra, 1983'te ise önemli bir bypass ameliyatı oldu ve ameliyat sırasında Asimov'a zorunlu olarak kan nakli yapıldı. Bu ameliyat yazarın hayatını kökten değiştirdi, zira kendisine verilen kan HIV içeriyordu. Asimov virüsü kaptıktan sonra AIDS oldu. Bu hastalık ne yazık ki Asimov'un sonunu getirdi ve yazar, 6 Nisan 1992 günü, AIDS kaynaklı böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın