YAZAR ADAYLARI İÇİN BAŞUCU KİTAPLARI

Yazmak, insanoğlunun kendini ifade etmek için kullandığı en eski ve en yaygın yöntemlerden biri. Bu ister bir günlüğe duygularınızı aktarmak olsun, isterse bir roman yazmak, yazmaya başlamak her zaman zordur. Yazmaya başlarken, o boş sayfayla baş başa kaldığınız an, en zorudur. Böyle zamanlarda bir yol göstericiye ya da yardıma ihtiyaç duyabiliriz. Kurtarıcımız, kimi zaman rüştünü çoktan ispat etmiş yazarların kaleme aldığı kitaplar olur, kimi zamansa yazarlık üzerine yazılmış kitaplar. Peki, nereden başlamalı? İşte yazar adayları için başucu kitapları:

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık - Murat Gülsoy

Kendisi de yaratıcı yazarlık üzerine dersler veren Murat Gülsoy'un birikimlerini aktardığı Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, özellikle yazmaya yeni başlayanlar için harika bir kaynak.

Satın almak için tıklayınız.

Dümeni Yaratıcılığa Kırmak - Ursula K. Le Guin

Yazarlık derslerini bizzat Ursula K. Le Guin'den alma şansınız olsa ne derdiniz? Açık konuşalım, kim böyle bir teklifi geri çevirebilir ki? Ursula K. Le Guin'in yazma sanatına ilişkin engin tecrübelerini aktardığı Dümeni Yaratıcılığa Kırmak, sadece Le Guin hayranlarını değil, her yazar adayını heyecanlandıracak cinsten.

Satın almak için tıklayınız.

Demek Yazar Olmak İstiyorsun - Giuseppe Culicchia

Yazarlık mesleğine çok daha geniş bir perspektiften bakan Demek Yazar Olmak İstiyorsun, kitap boyunca editörden basın bürosuyla olan ilişkilere, kapak tasarımından imza günlerinin gerçekleştirilmesine kadar bir yazarı ilgilendiren önemli noktaları dikkat çekici bir ironiyle inceliyor.

Satın almak için tıklayınız.

Roman Sanatı - Milan Kundera

İşte hayır diyemeyeceğiniz bir başka usta yazar! Milan Kundera, kendi yazarlık anlayışının kökenlerine iner Roman Sanatı'nda. Cervantes'in mirasından yola çıkarak roman algısını ortaya koyan Kundera, bu kitapta Broch, Musil ve Kafka okumaları yaparak, kahramanlar-kurgu-psikoloji-tarih bütünlüğüne yaklaşımını anlatıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Yazma Üzerine - Ernest Hemingway

Yazarlık üzerine düşüncelerini kaleme alan bir diğer ünlü yazar da Ernest Hemingway. Bu oldukça şaşırtıcı, zira Hemingway yazmak üzerine konuşmanın uğursuzluk getirdiğine inanıyordu. Yine de roman ve öykülerinde, editörlere, arkadaşlarına, sanatçı dostlarına ve eleştirmenlere yazdığı mektuplarda, röportajlarda ve konuya ilişkin makalelerinde sıklıkla yazma konusuna değinmişti. Bu kitap, Hemingway'in yazarlık üzerine düşüncelerinin bir bileşimi.

Satın almak için tıklayınız.

Virginia Woolf'tan Yazarlık Dersleri - Danell Jones

Virginia Woolf asla yazarlık dersi vermedi. Fakat bu, yazarlık üzerine karalamalar yapmadığı anlamına gelmiyor elbette. Danell Jones, ünlü İngiliz yazar Virginia Woolf'un yazarlık ve yazma sanatı üzerine düşüncelerinden esinlenerek bir atölye kurguladı. Yedi önemli başlıktan oluşan bu kitap, Virginia Woolf'un günlükleri, kurgusal metinleri ve denemelerinden özel alıntıların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Satın almak için tıklayınız.

Saf ve Düşünceli Romancı - Orhan Pamuk

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Türk yazar Orhan Pamuk, 2009 sonbaharında Harvard Üniversitesi'ne, bin kişilik Sanders Tiyatrosu'nda ders vermek üzere davet edildi. Saf ve Düşünceli Romancı, işte bu derslerin yazıya dökülmesinden oluşuyor.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın