KORKU DOLU HİKÂYELERİN ARDINDA YATAN GERÇEKLER

Hangimiz tümüyle kurgudan ibaret, korku dolu bir hikâye okurken capcanlı, gerçek bir korku hissetmemişizdir ki? Korku hikâyelerinin çekici tarafı da budur zaten: Gerçekte hiçbir tehdit altında olmadan, o korkuyu iliklerimize kadar hissedebilmek... Peki, severek okuduğumuz kimi korku hikâyelerinin ardına gizlenmiş bazı gerçekler olduğunu söylesek? İşte, korku dolu hikâyelerin ardında yatan gerçekler:

Frankenstein - Mary Shelley

Edebiyat tarihinin en ünlü canavarlarından birinin yaratıcısı olan Mary Shelley, hayalet öykülerine bayılıyordu. O, eşi ve aile dostları Lord Byron, sık sık birbirlerine bu tür öyküler anlatırlardı. Shelley, Frankenstein'ı yazarken bu öykülerden de bir hayli etkilenmişti ama asıl ilham kaynağı Giovanni Aldini adında bir biliminsanıydı. Aldini, bir grup seyirci karşısında ve bir tür gösteri havasında bir cesede elektrik verip onu diriltmeye çalışmıştı. Aldini'nin izleyicileri arasında Mary Shelley'in babası da vardı. Ceset, vücudunda dolaşan elektrik akımının etkisiyle epey titrediyse de elbette hayata dönmedi ama bu deney, edebiyat alanına unutulmaz bir eser kazandırılmasına vesile oldu.

Satın almak için tıklayınız.

Dracula - Bram Stoker

Konu edebiyat ve canavarlar olunca, kuşkusuz, akla gelen ilk isimlerden biri de Dracula! Bu eli kanlı vampir gerçekten yaşamış biriydi! Tarihte Kazıklı Voyvoda olarak da anılan III. Vlad'ın lakaplarından biri de Dracula'ydı ve bu sözcük "ejderhanın oğlu" anlamına gelmekteydi. III. Vlad, her ne kadar düşmanlarının kanını içmese de, onları kazığa oturtmasıyla meşhurdu. İnsanların ona karşı duyduğu korku, hurafeleri de beraberinde getirmiş ve III. Vlad'ın istediği zaman bir yarasaya dönüşebildiği efsanesi kulaktan kulağa yayılmıştı.

Satın almak için tıklayınız.

Şeytan - William Peter Blatty

Korku hikâyelerinin en klasik temalarından biri de insanlara musallat olan kötücül yaratıklardır. William Peter Blatty imzalı Şeytan da tam olarak böyle bir temadan besleniyor. Bir şeytan çıkarma ayinini konu edinen kitap, sanılanın aksine, tamamen kurgudan ibaret değil! Blatty'ye ilham veren olay, bir şeytan çıkarma ayininin öznesi olan 13 yaşında bir oğlan çocuğuydu. Çocuğun içine giren şeytanı çıkarmaya çalıştığına inanan rahip, sürece dair tüm detayları da günlüğüne işlemişti. Rahibin yazdıklarına bakılacak olursa çocuk düşünce gücüyle mobilyaları oldukları yerden havalandırabiliyor ve etrafındakilere insanüstü bir güçle saldırıyordu. Üstelik rahibin bu ifadelerine tanıklık eden -dokuzu rahip- otuz sekiz de tanık vardı!

Satın almak için tıklayınız.

Terör - Dan Simmons

Çoğunlukla tarihi olaylar üzerine şekillendirdiği kurgularıyla tanınan Dan Simmons, Terör'de 1840'lı yıllarda, Kuzeybatı Geçidi'ni bulmak için yola çıkan bir keşif gemisini konu ediniyor. Soğuk, açlık, hastalık ve ölüm... Vampirler, canavarlar, insanlara musallat olan kötücül ruhların aksine, bu hikâyede korku salan tüm unsurlar gerçek!

Satın almak için tıklayınız.

Koku - Patrick Süskind

Koku adlı romanında aşırı gelişmiş koku duyusunun izinde, bakire kızların saldığı bir kokunun peşine düşen bir adamın hikâyesini anlatır Süskind. Bu hikâyenin ilhamını ise 1800'lü yıllarda yaşamış, İspanyol bir seri katilden almıştır. "Kurt Adam" olarak anılan bu katil, öldürdüğü kadın ve çocuklarının vücut yağından sabun yapardı!

Satın almak için tıklayınız.

Medyum - Stephen King

Korku türünün ustalarından Stephen King, gerçek olaylardan ilham alan yazarlardan biri. Yazarın Jack Nicholson'ın unutulmaz performansıyla beyazperdede de ölümsüzleşen romanı Medyum'daki meşhur otel, gerçekte de var olan bir mekândı ve Stephen King'le eşi burada misafir olmuşlardı! 70'li yıllarda Colorado'da bulunan Stanley Hotel'de geçirdikleri gece, yazara bu kült romanı için ilham vermişti. Ancak yazara ilham olan deneyim için yarı-gerçek demek daha doğru. Zira King'e asıl ilham veren o otelde gördüğü bir rüyaydı. Otelin epeyce uzun koridorları karşısında içinde bir ürperti hisseden King, rüyasında üç yaşındaki oğlunun kimliği belirsiz biri tarafından uzun koridorlar boyunca kovalandığını ve korkunç çığlıklar attığını görmüştü. Yataktan kalktığında ise doğrudan masaya gitmiş ve Medyum'u yazmaya koyulmuştu.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın