"ARA GÜLER SERGİSİ" ROMA'DA!

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ve geçen yıl nisan ayında dünyayı dolaşmaya başlayan Ara Güler Fotoğraf Sergisi, beşinci durağı olan Roma’da 29 Ocak’ta açıldı.

Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen, 2018 yılında aramızdan ayrılan fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in eserlerini dünyaya taşımayı amaçlayan sergi, 2019 yılının Nisan ayında Londra Saatchi Galeri'de, Mayıs’ta Paris Polka Galeri'de, G-20 Zirvesi sırasında Japonya’da Kyoto Tofuku-ji Tapınağı'nda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dönemindeyse New York, Alexander Hamilton Custom House’ta açılmış ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılanmıştı.

2018'de vefat eden fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler'in eserlerini dünyanın önemli kentlerine taşımak üzere gerçekleştirilen "Ara Güler Fotoğraf Sergisi", İtalya'nın başkenti Roma'da açıldı. (Primo Barol - Anadolu Ajansı)

3 Mayıs’a kadar Roma’da Trastevere Müzesi’nde ziyaret edilebilecek olan Ara Güler Fotoğraf Sergisi’nin önizlemesi 29 Ocak sabahı gerçekleştirildi.

Önizlemenin ardından, akşam resmi açılış töreni gerçekleşen sergiye gerek İtalyan basını gerekse sanatseverler yoğun ilgi gösterdiler. Roma Belediye Başkan Yardımcısı Luca Bergamo ve Kültür Varlıkları Kurul Başkanı Maria Vittoria Marini Clarelli, yaptıkları kısa konuşmalarda Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Ara Güler sergisini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Açılışa Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, İtalyan Milletvekili Valentino Valentini, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin Başdanışmanı Debora Lepre, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, Ferrero Roche Türkiye Başkanı Aldo Kaslowski’nin yanı sıra Roma’nın iş ve sanat dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

Roma’da tarihî şehrin merkezinde, hem kent sakinlerinin hem de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Trastevere Müzesi’nde yer alan sergide, Ara Güler’in 1950’ler ve 60’lardan İstanbul fotoğraflarının yanı sıra, aralarında  Federico Fellini, Antonio Tabucchi, Bernardo Bertolucci, Sophia Loren gibi isimlerin de bulunduğu portreler seçkisi ön plana çıkıyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın