MODERN JAPON EDEBİYATININ ÖNE ÇIKAN İSİMLERİ

Modern Japon edebiyatı denince aklınıza kimler geliyor? Kuşkusuz ki hepimizin ilk anda aklına gelen birkaç isim var. Ama modern Japon edebiyatı elbette birkaç isimden ibaret değil. Muhafazakârlığıyla bilinen Japon kültürü, edebiyatını da dünya mirasına katmayı ve dünya çapında ünlü yazarlar çıkarmayı başardı. İşte Japonya'nın dünyaya kazandırdığı 8 yazar:

Haruki Murakami

Japon edebiyatı denince akla gelen ilk isimlerden birinin Haruki Murakami olması elbette şaşırtıcı değil. Zira 71 yaşındaki yazar, dünya çapında haklı bir üne sahip. Murakami ülkemizde de oldukça iyi tanınıyor ve seviliyor. İmkansızın Şarkısı, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu ile 1Q84, Haruki Murakami denince ilk akla gelen eserlerden.

Kazuo Ishiguro

Her ne kadar romanlarını İngilizce yazsa da Nobel Ödüllü yazar Kazuo Ishiguro'nun kökleri de Japonya'ya uzanıyor. 1954 doğumlu yazar, 1960 yılında ailesiyle birlikte İngiltere'ye göç etti ve orada büyüdü. Türk okurlar tarafından oldukça sevilen Ishiguro, en çok Günden Kalanlar, Beni Asla Bırakma ve Gömülü Dev gibi romanlarıyla biliniyor.

Ryu Murakami

Romanlarının yanı sıra öykü ve deneme türlerinde de eserler veren Ryu Murakami, yönetmen ve senarist olarak da uluslararası bir üne sahip. 1952’de Nagasaki’de dünyaya gelen yazar, Musaşino Sanat Okulu’nda öğrenciyken yazar olmayı aklına koydu ve okuldan ayrıldı. İlk romanı Şeffaf Mavi'yle edebiyat çevrelerinin ilgisini çekmeyi başaran Murakami, Japonya'nın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Akutagava'yı da kazandı. Şeffaf Mavi'nin yanı sıra Emanet Dolabı Bebekleri ve Yok Yere... adlı kitapları da Türkçeye çevrildi.

Hiromi Kawakami

Romanları, şiirleri ve edebiyat eleştirileriyle bilinen Hiromi Kawakami, Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başlayan bir isim. Yazarlık kariyerine bir bilimkurgu öykü dergisine öyküler yazarak başlayan Kawakami'nin Nanako Eskici Dükkanı adlı romanı, geçtiğimiz sene Selen Ak tarafından Türkçeleştirilerek Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Yoko Tawada

Japonya'da doğan Yoko Tawada, şimdilerde Berlin'de yaşıyor ve hem Japonca hem de Almanca yazmayı sürdürüyor. 59 yaşındaki yazar Akutagava Edebiyat Ödülü ve Tanazaki Ödülü'nün de sahibi. Türk okurlar ise Tawada'yı geçtiğimiz aylarda Siren Yayınları tarafından yayımlanan Bir Kutup Ayısının Anıları adlı romanıyla tanıdı.

Natsuo Kirino

Japon polisiye edebiyatının önde gelen isimlerinden biri Natsuo Kirino, 1997 yılında yayımlanan Çıkış adlı romanıyla Japonya Gizem Yazarları Ödülü'nü kazandı. Bu romanın yanı sıra Grotesk ve Tanrıça Günlüğü adlı eserleri de Türkçeye çevrildi.

Banana Yoshimoto

1964 yılında ünlü şair ve eleştirmen Takaaki Yoshimoto'nın kızı olarak dünyaya gelen Banana Yoshimoto, Japonya'nın en sevilen yazarlarından biri. 1987 yılında bir garson olarak çalışırken yazmaya başlayan Yoshimoto'nun ilk romanı Mutfak, yalnızca Japonya'da 60'dan fazla baskı yaptı. Türkçeye de çevrilen roman, 1993 yılındaki İngilizce edisyonuyla yazarına dünya çapında bir ün kazandırdı.

Mitsuyo Kakuta

Mitsuyo Kakuta, ilk romanını emsallerine göre oldukça erken bir yaşta, henüz üniversite öğrencisiyken kaleme aldı ve hayli başarılı oldu. 1990 yılında Genç Yazarlar İçin Kaien Ödülü'nü almasından bu yana hayatını bir yazar olarak sürdüren Mitsuyo Kakuta, Akutagava Edebiyat Ödülü’ne de üç kez aday gösterildi. Yazarın Ağustosböceğinin Sekizinci Günü adlı romanını Türkçe de okumak mümkün.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın