HARRY POTTER VE FELSEFE TAŞI'NIN İLK BASKISI 28 BİN STERLİNE SATILDI

Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın toplamda 500 adet yayımlanan ilk baskısına ait kitap 28 bin sterline satıldı. Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın ilk baskısı 1997 yılında, 500 adet yapılmış ve bunun 300 adeti İngiltere'deki kütüphanelere dağıtılmıştı. Satılan kitabın bu 300 kopya arasında yer aldığı düşünülüyor. Zira kitabın içerisinde Staffordshire Kütüphanesi'ne ait olduğunu gösteren bir etiket bulunuyor.

Bargain Hunt adlı programda satışa çıkarılan eser J.K. Rowling'e ait iki yazım yanlışını da içeriyor. Kitabın arka kapağında "filozof" sözcüğü yanlış yazılmışken, çocukların temin etmesi gereken ekipmanlar listesinde "asa" sözcüğü iki kez yer alıyor. Ayrıca kitabın künye kısmında yazarın adı "Joanna" olarak yer aldığı görülüyor. Yazar, sonraki baskılarda adının yanına esasen büyükannesine ait olan Kathleen adını da eklemiş ve J.K. Rowling imzasını kullanmaya başlamıştı.

Adını açıklamak istemeyen satıcı kitabın gerçek değerinin farkında olmadığını, kitabı Bargain Hunt yarışmacısına 25 peniye (yaklaşık 8 TL) sattığını ve kitabım 28 bin sterline alıcı bulmasına inanamadığını belirtiyor.

Bargain Hun adlı yarışmada yarışmacılar satın aldıkları antika değerindeki eserleri açık artırmayla satıyor. Yarışma 2000 yılından beri BBC One kanalında yayınlanıyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın