NOBEL ÖDÜLLÜ OLGA TOKARCZUK'TAN YENİ BİR ROMAN

Koşucular adlı romanıyla dikkatleri üzerine çeken ve 2018 yılı Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi olan Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, bu kez Türkçeleştirilen bir diğer romanı Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde ile gündemde. Uzak bir Polonya köyünde, karanlık kış günlerini astroloji çalışarak, yıldız haritalarını inceleyerek, William Blake’in şiirlerini tercüme ederek ve varlıklı Varşova sakinlerinin yazlık evlerine göz kulak olarak geçiren Janina etrafında şekillenen Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde, okura pastoral bir kara komedi vaat ediyor.

Hikâyenin en üst katmanı adeta bir polisiye havasındayken, roman ürkütücü bir mizah anlayışı ve felsefi müdahalelerle özgünleşiyor. Akıl sağlığı ve çılgınlık, suç ve adalet, özerklik ve kader arasındaki karanlık sınırlarda dolaşan Tokarczuk, " Kim aklı başında gerçekten? Kim sesini duyurmaya layık?" sorularının da peşine düşüyor. Tuhaf bir gerilim masalı olan Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde, Neşe Taluy Yüce'nin Lehçe'den çevirisi ve Timaş etiketiyle raflarda.

Olga Tokarczuk kimdir?

Olga Tokarczuk

29 Ocak 1962 yılında Sulechov’da dünyaya gelen Olga Tokarczuk, edebiyat kariyerine başlamadan önce Varşova Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışmış, burada Carl Jung üzerine çalışmalar yapmıştır. Polonya’nın en başarılı ve meşhur yazarları arasında olan Tokarczuk, Koşucular adlı romanıyla 2018 Uluslararası Man Booker Ödülü'nü kazanmış, Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde'yle ise 2019 finalistleri arasına girmiştir. 2015’te Polonya Kültür ve Doğal Alan Bakanlığı tarafından özel bir edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Yazarın dokuz romanı ve üç kısa hikâye derlemesi pek çok dile çevrilmiştir. Yazarlığın yanı sıra, Polonya Yeşiller Partisi üyeliğini sürdüren ve bir aktivist olan Tokarczuk, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi olmuştur.Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın