SİNEMAYA İLHAM VEREN 10 HARİKA BİLİMKURGU ROMAN

Edebiyatın sinemayı nasıl beslediği malum. Ama sinemanın pek az dalında uyarlamalar bilimkurgular kadar çok sevildi. Bunun altında bilimkurguların aklın sınırını zorlayan dünyalarını, sinemanın gittikçe gelişen imkânları sayesinde, hakkıyla hayata geçirmesi yatıyor. İşte sinema perdesinde hayat bulan 10 harika bilimkurgu roman:

Dune (Dune - Frank Albert)

Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Dune, 1984 yılında usta yönetmen David Lynch'in yönetmenliğinde beyazperdeye de aktarıldı. Ünlü roman dizisi 2020 içinde, bu kez Denis Villeneuve yönetmenliğinde tekrar sinemaseverlerle buluşacak.

Satın almak için tıklayınız.

2001: A Space Odyssey ( 2001: Bir Uzay Destanı - Arthur C. Clarke)

İki usta ismin yollarını kesiştiren bir yapım da 2001: A Space Odyssey. Bilimkurgu edebiyatın ustası Arthur C. Clarke'ın romanı, Stanley Kubrick'in sinema zekasıyla birleşince ortaya sinema tarihinin kült filmlerinden biri çıktı.

Satın almak için tıklayınız.

Starship Troopers (Yıldız Gemisi Askerleri - Robert A. Heinlein )

Yıldız Gemisi Askerleri yayımlandığı ilk günden bu yana tartışmalara konu olmayı başardı. Asimov ve Clarke’la birlikte bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olarak görülen Heinlein’ın vatanseverliğe, militarizme, oy hakkına ve savaşa dair en coşkulu anlatılardan biri olan Yıldız Gemisi Askerleri, 1997 yılında beyazperdede yeniden can buldu.

Satın almak için tıklayınız.

Cloud Atlas (Bulut Atlası - David Mitchell)

Her öykünün farklı bir dil, üslup ve teknikle anlatıldığı Bulut Atlası, roman olmaktan çok öte, insanoğlunun iktidar uğruna türdeşlerine ve doğaya verdiği zararların, nihayetinde yol açtığı kıyametin ele alındığı bir destan. Romanın epik yapısına uygun olarak, filmin başrollerinde Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant gibi yıldızlar yer aldı ve uyarlama büyük ses getirdi.

Satın almak için tıklayınız.

War of the Worlds (Dünyalar Savaşı - H. G. Wells)

Dünyalar Savaşı aslında hepimizin içinde yatan bir korkuya temas ediyor olmalı ki Orson Wells’in 1938’de romandan uyarladığı bir radyo oyunu, gerçek sanan dinleyicilerin panik içinde sokağa dökülmesine sebep olmuştu. Dünyalar Savaşı, ünlü yönetmen Steven Spielberg'in de kadrajına girdi ve başrolünde Tom Cruise'un yer aldığı gişe rekortmeni bir filme dönüştü.

Satın almak için tıklayınız.

Solaris ( Solaris - Stanislaw Lem)

Solaris yalnızca Freud’dan Jung’a uzanan çerçevede birçok psikanalitik kuramın örtülü tartışmalarını içermez, aynı zamanda ünlü "tüpteki beyin" örneğinin roman kurgusuyla somutlanmasıdır. Solaris, yönetmenlerin de sık sık ilgisini çekti ve ilk olarak 1972 yılında ünlü yönetmen Andrei Tarkovsky tarafından sinemaya uyarlandı. 1968 yılında bir kez daha beyazperdede belirdi. 2002 yılında ise başrolünde George Clooney'nin olduğu bir uyarlamayla izleyicilerle buluştu.

Satın almak için tıklayınız.

The Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam - Robert Ludlum)

Geçmişi olmayan bir adamın geleceği neye benzer? Geçmişi bilinmeyen ve geleceği de şüpheli olan Jason Bourne canını dişine takmış kaçıyor, kaçıyordu. Denizden yaralı çıkan Jason, onu seven ve katil olduğuna inanmayan kadını bir kalkan gibi kullanıyordu. Geçmişi Olmayan Adam'ın insanı soluk soluğa bırakan 2002 tarihli sinema uyarlamasında Jason Bourne karakterini Matt Damon canlandırdı.

Satın almak için tıklayınız.

The Martian (Marslı - Andy Weir)

Ay'dan sonra Mars, insanoğlunun hayallerini süsleyen yeni kaya parçası. Gerçekte henüz kimse Mars'a ayak basamamış olsa da Andy Weir'ın romanında Mars fethedilmekle kalmadı, kolonileştirildi bile! Mars görevinde yer alan astronot Mark Watney'nin Robinsonvari, akıllara zarar hikâyesini anlatan Marslı, hem romanı hem de sinema uyarlamasıyla adından oldukça söz ettirdi. Filmin başrolünde ise yine Matt Damon vardı.

Satın almak için tıklayınız.

Blade Runner (Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? - Philip K. Dick)

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? sinema yönetmenlerinin en sevdiği ve beyazperdeye sıklıkla uyarlanan bilimkurgu romanlardan bir diğeri. Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? usta yönetmenler Ridley Scott ve Denis Villeneuve tarafından sinemaya uyarlandı. Üstelik her iki filmde de Rick Deckard karakterini aynı oyuncu, Harrison Ford canlandırıyordu.

Satın almak için tıklayınız.

Brave New World (Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley)

Sanayi Devrimi ve seri üretim anlayışının edebiyata en önemli yansımalarından biri olan Cesur Yeni Dünya, insanoğlunun anne karnı yerine cam fanuslarda büyüdüğü ve daha doğmadan sınıfının, hayatının belirlendiği bir gelecek tasvir ediyor. Bu ürkütücü tasavvur, sinema seyircisinin de epey ilgisini çekmiş olmalı ki roman 1980 ve 1998'de iki kez beyazperdeye uyarlandı. Cesur Yeni Dünya'yı 2020'de ise televizyon ekranında izleme fırsatı bulacağız.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın