EDEBİYATIN KANA SUSAMIŞ VAMPİRLERİ

Vampirler yüzyıllardır aramızda. Kana susamış bu canavarlar kitap sayfalarından evlerimize, hayatımıza sızıyor. Şimdilerde Netflix'te karşımıza çıkan Dracula ile bir kez daha gündeme oturan vampirleri daha iyi tanımaya ne dersiniz? Cevabınız evetse yazarlarımızdan Fatma Cihan Akkartal'ın size birkaç önerisi var. İşte edebiyatın kana susamış vampirleri:

Dracula - Bram Stoker

Dracula vampirlerin atasıdır. Hukukçu Jonathan Harker’ın Kont Dracula adında bir alıcının Londra’da satın almak istediği evin işlemlerini yapmak üzere Transilvanya’ya gidişiyle başlar tüm hikâye. Jonathan'ın, müşterisinin şatosunda dehşet uyandıran keşiflerde bulunması da uzun sürmez. Kont Dracula göründüğünden çok daha fazlasıdır.

Satın almak için tıklayınız.

Carmilla - Sheridan Le Fanu

Vampir anlatısının kurucularından biri de Le Fanu'dır. Carmilla’da okuru Viktoryen dönem şatolarında, tekinsiz ormanlarında bir yürüyüşe çıkarır. Adabımuaşeret, beş çayları, rüyalara sızan meşum karaltılar ve mütemadiyen dizginlenen çılgın arzular!

Satın almak için tıklayınız.

Ben Efsaneyim - Richard Matheson

Gündüzleri medeniyetin terk edilmiş kalıntıları arasında dolaşan Robert hayatta kalabilmek için yiyecek, kendini ve evini korumak içinse silah ve malzeme arıyor. Bir yandan da kendisi gibi virüs bulaşmamış insanları bulma umudunu koruyor. Ancak Robert’ın bilmediği bir şey var. Virüslü bir gölge her an hata yapmasını bekleyerek karanlıkların arasında onu izliyor. Richard Matheson imzalı Ben Efsaneyim başrolünde Will Smith'in olduğu bir filme de dönüştü.

Satın almak için tıklayınız.

Korku Ağı - Stephen King

Yazar karakterleri ile ünlü bir yazar Stephen King. Korku Ağı da onlardan biri. Korku Ağı'nda çocukluk yıllarını konu alan ve o günlerden beri ona musallat olmuş korkularıyla yüzleşmek amacıyla bir roman yazmak için memleketine dönen Ben Mears ile tanışıyoruz. Kasabada bazı kuşkulu şeyler yaşanmaya başlayınca, Mears’ın belleğindeki karanlık anılar da canlanmaya başlar. Çok geçmeden kasabayı saran şaşkınlık hayrete, belirsizlikler dehşete dönüşecektir.

Satın almak için tıklayınız.

Gir Kanıma - John Ajvide Lindqvist

Masum, küçük bir kız kimsenin gözüne tehlikeli görünmez. Ama gerçek bambaşkadır. Oskar yalnızlığı seven ve diğer çocukların sürekli sataştığı biraz tuhaf bir çocuktur. Eli, yan daireye taşınınca Oskar onun da biraz tuhaf olduğunu fark eder. Ne denli haklı olduğundan haberi bile yoktur.

Satın almak için tıklayınız.

Dracula Günlükleri - Kim Newman

Dracula'nın ilham verdiği Dracula Günlükleri bizi Kraliçe Victoria'nın kocası olan Dracula ile tanıştırıyor. Dracula'nın damat olduğu Londra'da vampirlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Whitechapel'ın gaddar arka sokaklarında, "Gümüş Bıçak" adı verilen bir katil, vampir kızları yok ediyor. Sonsuza kadar genç kalacak vampir Geneviève Dieudonné ve Diyojen Kulübü üyesi Charles Beauregard, sadist katili ararken bir araya geliyor ve İngiltere'nin en kana susamış hükümdarı ile yüzleşiyorlar.

Satın almak için tıklayınız.

Tarihçi - Elisabeth Kostova

Dracula yine sahnede! Bu kez Elisabeth Kostova'nın kaleminden... Bu kez hikaye günümüzden geçmişe uzanıyor ve "Modern dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı?" sorularının cevapları aranıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Sookie Stackhouse Serisi - Charlain Harris

Louisina'nın ufak bir kasabasında, dikkat çekecek kadar güzel bir garson kız: Sookie Stackhouse! Fakat Sookie'nin kötü bir huyu var; insanların zihnini okuyabiliyor ve bu durum erkeklerin ondan uzak durmasına sebep oluyor. Bill hariç. Bill'in de kötü bir huyu var; O bir vampir, hem de kötü şöhretlisinden! True Blood dizisine de ilham veren Sookie Stackhouse Serisi uzun soluklu bir vampir macerası.

Satın almak için tıklayınız.

Bonus:

Küçük Vampir Serisi - Angela Sommer-Bodenburg

Sadece yetişkinler değil, çocuklar da sever vampirleri. Küçük Vampir Serisi Vampirlerle ilgili öyküleri elinden düşürmeyen Anton ile karanlıktan korkan sevimli vampir Rüdiger’in sıra dışı dostluğuna ortak ediyor küçük okurları.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın