KİTAPLARIN DÜNYASINA ALIŞILMADIK YOLCULUK: THE QUIET VOLUME

Arter Performans Programı’nın "Katılma" başlıklı ikinci bölümü, üretimi performans alanında yoğunlaşan sanatçı Ant Hampton ile sanatçı ve yazar Tim Etchells’ın performansları ile devam ediyor. Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği Performans Programı, Kutlama, Katılma ve Tınlama başlıklarını taşıyan, birbiriyle ilişkili ve ardışık üç bölümden oluşuyor.

Mekâna özgü yeni projelerin yanı sıra dünya çapında ilgi gören yapıtları da içeren programın Katılma başlıklı ikinci bölümü, üretimi performans alanında yoğunlaşan sanatçı Ant Hampton ile sanatçı ve yazar Tim Etchells’ın The Quiet Volume isimli performansına da ev sahipliği yapıyor. Fısıltı yoluyla icra edilen bir ses performansı olan The Quiet Volume, kitaplar, dünyalar ve kelimeler arasında yolculuğa çıkardığı izleyicileri performans süresince okur rolünü üstlenmeye davet ediyor. Performans, bu yolla okuma eylemiyle ses arasındaki ilişkiye de işaret ediyor.

The Quiet Volume, önceden kaydedilmiş yönlendirmelerin prova edilmeden hayata geçirilmesine dayalı bir teknik olan Autoteatro yöntemini takip ederek, katılımcılara kulaklıklarından dinledikleri yönlendirmeler aracılığıyla performatif bir deneyim sunuyor. Dünyanın farklı yerlerindeki kütüphanelerde gözlemlenebilecek ortak bir gerilim unsurundan yola çıkan performans, sessizlik, konsantrasyon ve okuma eylemine özgü bir mahremiyet duygusunu temel alıyor. İçinde bulunulan mekâna dair farkındalık yaratmayı amaçlayan The Quiet Volume, bir okurun kendisine ait tekil okuma alanının, süreç içerisinde beklenmedik bir biçimde bir diğer okurun alanına sızmasına izin veriyor.

İlk kez 2010 yılında küratörlüğünü Stefan Kaegi ve Lola Arias’ın üstlendiği, gezici ve mekâna özgü bir performans festivali olan Ciudades Paralelas’ın desteğiyle üretilen The Quiet Volume performansının Türkçe versiyonu 23 Ocak–13 Şubat 2020 tarihleri ??arasında Arter’in ziyaret saatleri boyunca Arter Kütüphanesi’nde ücretsiz olarak deneyimlenebilecek. Yaklaşık 60 dakika süren ve aynı anda iki kişinin katılabildiği performans için 11:00–18:00 aralığında her saat başı için tekli ya da çiftli rezervasyon yapılması ve tercih edilen dilin belirtilmesi gerekiyor.

Performans programının Katılma bölümü, Şubat 2020’de Mette Edvardsen performanslarıyla devam edecek.

Detaylı bilgi için: arter.org.tr
Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın