KURGUYA GİZLENEN YALNIZLIK

Yalnızlık herkesin zaman zaman uğradığı bir rıhtımken kimileri için de bir alın yazısıdır. Yazarlık, doğası gereği yalnızlık içerirken kimileri onu alıp baş köşeye oturtmuş, kimileri ise hikâyelerinin içine ince ince işlemiştir. Bazı hikâyeler dosdoğru yalnızlığı ve yalnızlık çekenleri anlatırken bazıları da o yalnızlığı ince ince sezdirir, içinize işler. İşte yalnızlık teması etrafında şekillenen ünlü hikâyeler:

Frankenstein - Mary Shelley

Yalnızlık temeli üzerine oturan kitaplarda canavarları, türünün tek örneği olan yaratıkları konu almak doğaldır. Frankenstein gibi... Canavarın yalnızlığı bir yana, peki Dr. Frankenstein'ı tüm umutlarını bir canavara bağlamaya iten yalnızlığı?

Satın almak için tıklayınız.

Günaydın Geceyarısı - Jean Rhys

Jean Rhys yalnızlığın kraliçesidir adeta! Günaydın Geceyarısı, yazılışının üzerinden yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra bir gün BBC'de radyofonize edilerek yayınlanır ve umulmadık yankılar uyandırır. Ancak Jean Rhys ortalarda yoktur. Zira yalnızlığı seçmiş, bir kıyı kasabasına çekilmiştir. Yazar Günaydın Geceyarısı'nda ilk gençlik yıllarını aramak için Paris'e dönen, kırkını aşmış, kendini içkiye vermiş bir kadının öyküsü anlatır.

Satın almak için tıklayınız.

Yas Günlüğü - Roland Barthes

Ünlü Fransız düşünür ve yazar Roald Barthes 25 Ekim 1977'de çok sevdiği, 62 yıl süreyle birlikte yaşadığı, kendisi için iyi yürekliliği, soyluluğu, masumiyeti, yumuşaklığı simgeleyen annesini yitirir. Bu ölüm çok sevilen birinin ölümü üzerine içine düşülen büyük yalnızlığa ve yasın doğasına dair yazılmış son derece güçlü bir metin olan Yas Günlüğü'nün ortaya çıkmasına sebep olur.

Satın almak için tıklayınız.

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Yıllarını adı üstünde ıssız bir adada geçirmiş bir adamın yalnızlığıyla kim boy ölçüşebilir? Gemi kazazedesi Robinson Crusoe'nun tekil hayatı onu öyle bir yalnızlığa mahkum etmiştir ki birden karşısına çıkıveren bir yerliye kardeşine sarılır gibi sarılır.

Satın almak için tıklayınız.

Sırça Fanus - Sylvia Plath

Melankolik şair ve yazar Sylvia Plath'ın iç dünyasını büyük ölçüde yansıtan romanı Sırça Fanus özellikle seçilmemiş bir yalnızlığın insanı ne denli kırılgan hale getirebileceğini de gözler önüne serer. Romanın baş karakteri Esther Greenwood önünde uzanan parlak geleceğe rağmen öylesine yalnızdır ki bu yalnızlık onu deliliğe dek sürükler.

Satın almak için tıklayınız.

Eleanor Oliphant Gayet İyi - Gail Honeyman

Dışarıdan bakıldığında son derece düzenli ve pek çoklarına göre iyi bir hayatı olan Eleanor Oliphant'ın dışı sizi yakar, içi kendini! Zira dikkatle programlanmış hayatında hiçbir eksik yok gibi görünse de bazen sanki koca bir boşluğun içindeymiş gibi hissetmekten alıkoyamaz kendini. Eleanor Oliphant Gayet İyi, yalnızlığın yıpratıcı etkisini ve küçük inceliklerin ne büyük değişikliklere yol açtığını anlatan farklı bir hikâye.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın