KARANLIĞIN EDEBİYATI: DİSTOPYALAR

Edebiyat her zaman mutlu sonlar yazmaz. Mutlu hikâyeler nadiren edebiyatın konusu olur. Fakat karanlık senaryolar sandığımızdan çoktur. En karanlık tasvirleri ise genellikle distopyalarda buluruz. Distopyalar bizi sadece karanlık bir gelecek hakkında uyarmakla kalmaz, alegorilerle kendi çağını da eleştirir. Distopyaları okuyarak sadece muhtemel bir gelecek hakkında uyarılmış olmayız, yaşadığımız çağa daha eleştirel bakma şansı da elde ederiz. İşte gelmiş geçmiş en iyi distopyalardan birkaçı:

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

“Ford’dan sonra 632" yılında geçen hikâye, seri üretimin sadece fabrikalarda değil, üremede de geçer akçe haline geldiği bir dünya tasvir ediyor. Bu dünyada hangi sınıfa ait olduğunuz ve nasıl bir hayat yaşayacağınız, içinde büyüdüğünüz fanustan doğmadan belirleniyor. Peki bu sistemden çıkış imkânsız mı? Bu sorunun cevabı romanın sayfalarında saklı.

Satın almak için tıklayınız.

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Fahrenheit 451 üremenin değil, kültürün erozyona uğradığı bir evrende geçiyor. Kitapların ateşe verildiği bir evreni yine bir kitaptan dinlemek ilginç bir tecrübe olmakla kalmayıp kitaplara olan sevginizi de artırabilir.

Satın almak için tıklayınız.

1984 - George Orwell

Distopyalar arasında en ünlülerinden biri de kuşkusuz 1984. Sinemadan tiyatroya sayısız uyarlamaya konu olan roman, herkesin her an gözetlendiği bir dünyayı tasvir ederken aslında Sovyet Rusya'ya güçlü bir eleştiri getiriyordu.

Satın almak için tıklayınız.

Antilop ve Flurya - Margaret Atwood

İklim felaketi sandığımızdan çok daha yakın. Haliyle Antilop ve Flurya bir distopya olmaktan çıkıp gerçekçi bir roman olmaya gün geçtikçe yaklaşıyor! İklim distopyalarının öncülerinden olan Antilop ve Flurya doğal kaynaklar tükenirken büyük şirketlerin insanları aptallaştırarak sentetik yaşamın “daha iyi” olduğuna inandırma ve kasalarını doldurmanın derdinde bir dünyada geçiyor.

Satın almak için tıklayınız.

Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

Karanlık bir ormanın kıyısında, hiçbir tatilde arkanızda bırakıp gidemediğiniz bir yatılı okulda olduğunuzu düşünün. Bu bile tek başına ürkütücüyken orada bulunma sebebiniz sizi dehşete düşürecek! Bunu ancak Beni Asla Bırakma'yı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Satın almak için tıklayın.

Açlık Oyunları - Suzanne Collins

Bir yanda açlıktan ölen insanlar varken diğer yanda müthiş bir müsriflik görmek şaşırtıcı olmayabilir. Fakat aynı aç insanların tokları eğlendirmek için birbirini öldürmek zorunda kaldığı türden bir "Biri Bizi Gözetliyor" yarışması da ancak distopyalara yakışır!

Satın almak için tıklayınız.

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Margaret Atwood Damızlık Kızın Öyküsü'nde öyle gerçekçi ve bir o kadar da ürkütücü bir gelecek tasvir etti ki zamanımızın en popüler anlatılarından biri oldu. Günümüzde Amerika'nın karanlık geleceğini tasvir ettiği düşünülse de Atwood, Damızlık Kızın Öyküsü'nü kaleme alırken ikiye bölünen Almanya'dan esinlenmişti!

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın