TARİHİN EN GİZEMLİ VE SANSASYONEL KÜTÜPHANELERİNDEN BİRİ DİJİTAL ERİŞİME AÇILDI: KARŞINIZDA "VATİKAN DİJİTAL KÜTÜPHANESİ"!

Sayısız kitaba ilham kaynağı ve dünyanın en iyi korunan kütüphanelerinden biri olan Vatikan Kütüphanesi, 2014 yılından bu yana sürdürülen çalışmaların sonunda, birkaç ay önce dijital erişime açıldı. Başpiskopos Jean-Louis Bruguès önderliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında sayısız manuskript, taranmış materyal ve indirilmeye hazır görsel sunan DigiVatLib’e erişim tamamen ücretsiz. An itibariyle 20000’e yakın materyal barındıran dijital kütüphane, yetkililer tarafından belirlenen “yıllık 3000 tarama” hedefine sadık kalınabilirse 2041 yılında 80000’i aşan dijital belgeye ev sahipliği yapacak.

Şüphesiz ki projenin en ilgi çekici yanlarından biri de Vatikan Kütüphanesi’nde bulunan incunabula’laların, yani 1501 yılından önce Avrupa’da basılmış kitapların ilk örneklerinin de erişime açılmış olması. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip sitede kolaylıkla katalog kısmına erişip arama yapmanız mümkün.

DigiVatLib’e https://digi.vatlib.it/ adresinden ulaşabilir ve tarihin en gizemli kütüphanelerinden birinde gezinmeye başlayabilirsiniz!


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın