• Ana Sayfa
  • Blog
  • Meseleler
  • Toprak Işık Ve Seher Cesur Kılıçaslan: Amacımız Önemsediğimiz Konuları Mümkün Olduğunca Fazla İnsanla Paylaşmak

TOPRAK IŞIK VE SEHER CESUR KILIÇASLAN: AMACIMIZ ÖNEMSEDİĞİMİZ KONULARI MÜMKÜN OLDUĞUNCA FAZLA İNSANLA PAYLAŞMAK

Ecem Kodak

Akademik konulara dair denemeleri eğlenceli bir dille sunan Hassas Mevzularda Matrak Muhabbetler çocuklar için yazan iki önemi yazarı, Toprak Işık ve Seher Cesur Kılıçaslan'ı bir araya getiriyor. Öğretici olduğu kadar eğlenceli de olan Hassas Mevzularda Matrak Muhabbetler'i Toprak Işık ve Seher Cesur Kılıçaslan ile konuştuk.

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Seher Cesur Kılıçaslan: Öğretmen bir anne babanın kızı olarak 1974 yılında Bulgaristan’da doğdum. İki kız kardeşiz ve kardeşim de felsefe alanında yaptığı doktorasını bitirmek üzere. Eğitimi, okumayı ve bilimi sevip yücelten bir aileydi benimki. Galiba bunun etkisiyle baştan beri düşüncem bilim insanı olmaktı. Üniversiteyi bitirir bitirmez mezun olduğum bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Doktoramı bitirip Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadığım dönemde de bilimsel çalışmalardan kopmamaya özen gösterdim. Şimdi akademik hayatıma öğretim üyesi olarak devam ediyorum.

Toprak Işık: Ev kadını bir anne ve öğretmen bir babanın üç çocuğundan en küçüğü olarak 1973 yılında doğdum. Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım İnegöl’de geçti. Benim ailem de okumayı çok sever, edebiyata ve bilime değer verirdi. Galiba ben de bu yüzden bu iki alana ilgi duydum. Kendimi bildim bileli yazar olmak isterdim. Öte yandan yazıyla geçinmenin mümkün olmayacağına da en baştan inanmıştım. Karnımı doyuracak bir işim olsun diye mühendisliği seçtim ama bu mesleği yaparken çok sevdim. Yıllardır yazıyorum, birçok kitabım var. Artık geçinmek için değil sevdiğim için mühendislik yapmaya devam ediyorum ve böyle yaşamaktan memnunum.

Toprak Işık

Ortak bir çalışma yapmaya nasıl karar verdiniz? 

T.I.: Akademik olarak yıllardır birlikte çalışıyorduk. Yoksulluk, toplumsal cinsiyet, göç gibi pek çok konuda ortak yazdığımız makaleler, kitap bölümleri ve bir de akademik kitap vardı. Yani bu kitaba gelene kadar birlikte çalışıp üretmeye çok alışmıştık; dolayısıyla Hassas Mevzularda Matrak Muhabbetler doğal akış içinde kendiliğinden ortaya çıkmış gibi oldu.   

S.C.K.: Toprak hem akademik konularda hem de edebiyat alanında çalışma yaparken fikirlerini çok önemsediğim ve derinlikli bilgisine güvendiğim biridir. Görüş ve önerilerini almak için yazdıklarımı kendisiyle paylaştıkça beraber üretmeye de fark etmeksizin başlamış olduk.  

Kitabın oldukça ilginç bir ismi var. Peki konusu nedir?

S.C.K.: Kitap, hemen hemen tümünün akademik uzantıları da olan ve farklı alanlara temas eden denemelerden oluşuyor. Daha önce de söylediğimiz gibi birlikte yaptığımız akademik çalışmalar vardı. Denemelerin kaynağında bu çalışmaların bulunduğunu söyleyebiliriz; ancak yazarken akademik bir dil kullanmamaya özen gösterdik. Çünkü amacımız önemsediğimiz konuları mümkün olduğunca fazla sayıda insanla paylaşmaktı.

T.I.: Okuma kültüründen, daha doğrusu bizdeki okumama kültüründen bahsettik. Sanata bakıştaki çarpıklıklara değindik. Uluslararası ilişkilerdeki çifte standartları konuştuk. Bilimle toplumsal ilişkimizi sorguladık, eğitim sistemimizi eleştirdik. Bunlar gibi daha birçok konu etrafında, bizi rahatsız eden, toplum için de problem olduğuna bütün kalbimizle inandığımız her soruna temas etmeye çalıştık. Her biri ayrı bir odağa sahipse de bilim, sanat, kültür ve ekonomi üst başlıkları altında gruplayabileceğimiz denemeler bunlar.

Seher Cesur Kılıçaslan

Kitabınızın önsözünde incelediğiniz konulara tarafsız yaklaşmak gibi bir amacınızın hiç olmadığı, hatta tam tersine kendinizi doğru yerde konumlandırıp doğru taraftan bakmaya çalıştığınız vurgulanmış. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

T.I.: Havasını soluyup toprağına ayak basan herkes gibi biz de, bu güzel ülkenin daha güzel bir yer olmasını istiyoruz. Görüş açısı dediğimiz şey durduğunuz yere göre değişir. Biz doğruluğuna inandığımız yerden bakarak çarpıklıkları saptamaya ve teşhir etmeye çalıştık. Sorunları çözme arzusunun, bu yazılarla konuk olduğumuz zihinlerinde güçleneceğine inanmak bize ilham verdi.

S.C.K.: Toprak’ın da belirttiği gibi doğru taraftan bakmak ve doğru olduğuna inandığımız şeyleri savunmak kitabı yazmadaki asıl gayemizdi. Tarafsızlık maskesi altında sorunları görmezden gelip hakim düşünceye entegre olarak yaşayanların, aslında çözüme giden yola engeller koyduğunu düşünüyoruz. Kitabımızın bilimsel, etik ve ahlaki doğrular çerçevesinde, zihinlerdeki dönüşüme katkı sağlamasını arzu ediyoruz.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?

S.C.K: Kültürel ve insani kaygıları olan, insanlık için, ülkemiz için daha iyiyi arayan herkesin okumasından mutluluk duyarız.

T.I: Evet, bu yüzden popüler bir dil kullandık. Kafa yorduğumuz konulardaki duygu ve düşüncelerimizin genele ulaşıp işlevsellik kazanmasını istiyoruz.

Yakın zamanda çıkacak yeni projeleriniz var mı?

T.I.: Koray Avcı Çakman’la birlikte yazdığımız, çocuklara yönetim şekli olarak cumhuriyeti tanıtan bir çalışmamız var. Bunun yanında bir yapay zeka profesörü ile gençlere makine öğrenmesini ve yapay zekayı anlatan bir dosya hazırlıyoruz. 

S.C.K.: Yetişkinler için toplumsal cinsiyet ile ilgili Hassas Mevzularda Matrak Muhabbetler kitabımızdakine benzer bir üslup ile yazılmış denemelerden oluşan bir kitap üzerinde çalışıyorum. Bir de Selin Cesur ile birlikte, tüketim kültürünü hicveden bir çocuk kitabı hazırlıyoruz.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın