GİZEMİN UZAK COĞRAFYASI KUZEY KUTBU'NDAN: ESKİMO MASALLARI

Dünyanın en kuzeyinde yaşayan Eskimoların kültürünün önemli bir parçası olan masallar, kendisi de Eskimo kökenli bir kâşif olan Knud Rasmussen'in derlemesiyle okurlarla buluşuyor. Maya Kitap'ın Dünya Masalları serisinin 11. kitabı olan Eskimo Masalları’nda Macidegül Batmaz'ın çevirisine Eskimo halkı tarafından yapılmış çizimler eşlik etmekte.

Tupilak

Gecelerin altı ay sürdüğü bir coğrafyada, yakın dönemlere kadar avcı-toplayıcı olarak hayatını sürdüren ve kuzeyin çetin iklimiyle mücadele eden Eskimolar için masallar, hayatın vazgeçilmez unsurlarından biriydi. Haliyle, 51 Eskimo masalı bir araya getiren bu kitap, hakkında çok az şey bilinen bir toplumun günlük yaşamı ve söylencelerine ışık tutması açısından oldukça önemli. Ruh uçuşu yapan kudretli büyücüler, büyücülerin düşmanlarından intikam almak için yarattığı “tupilak”lar, her şeyi bilen yardımcı ruhlar ve göl canavarları gibi pek çok Eskimo figürüyle tanışma fırsatı sunan eser, kitabın kapağını araladığınız an itibariyle kıymetli bir keşif sunuyor.

Eskimo Masalları’ndan Tadımlık: 

Kuzgun ve Kaz

Kuzgun neden kapkaradır, bilir misiniz? İnatçılığı yüzünden elbette. Dinleyin de öğrenin. 

Çok eskiden, kuşlara renklerinin ve tüylerindeki desenlerin verildiği günlerde, kuzgunla kaz tanışmışlar ve birbirlerini boyamayı kabul etmişlerdi. 

Kuzgun, kazı siyaha boyamaya başlamıştı. Tüylerinin aralarına da çok güzel bir desen yapmıştı. 

Bunu pek beğenen kaz, kuzgunu tıpkı kendisi gibi boyamaya başladı. 

Fakat kuzgun bu işe çok sinirlendi, desenin son derece çirkin olduğunu söyledi. Arkadaşının kopardığı yaygara yüzünden kalbi kırılan kaz, kuzgunun üzerine siyah boyayı boşaltıverdi. 

Artık kuzgunun neden siyah olduğunu biliyorsunuz. 

Kuzgunların Dilinin Olduğu Zamanlar 

Evvel zaman içinde kuzgunlar da konuşabiliyordu. Fakat kuzgunların konuşması biraz tuhaftı, söyledikleri sözler bildiğimizin tam tersi anlama geliyordu. Mesela, birine teşekkür etmeleri gerektiğinde hakaret içeren sözler kullanırlardı, yani aslında söyledikleri her şeyin tam tersini kastederlerdi. 

Fakat sözleri böyle yalan dolu olduğu için günün birinde yaşlı bir adam gelip büyü yaparak konuşma becerilerini geri aldı. İşte o zamandan beri kuzgunlar ciyaklar durur. 

Ne var ki kuzgunların tabiatı pek de değişmedi. Bugün bile kötü mizaçlı, yalancı ve hırsızlar. 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın