SON 10 YILIN EN İYİ DİZİ UYARLAMALARI

2010'lu yıllar ilk evvel edebiyat sahnesinde gördüğümüz pek çok eser beyazcama taşındı ve sadece edebiyatseverler değil, milyonlar tarafından izlendi. 2020'li yıllarda da edebiyatın sadece sinemaya değil, televizyona da bol bol ilham vereceğine şüphe yok. Peki 2010'lu yıllarda hangi kitaplar televizyon ekranında vücut buldu? İşte birkaçı:

Sherlock (BBC, 2010-2017)

Sinemanın en sevilen karakterlerinden biri de kuşkusuz Sherlock Holmes. Arthur Conan Doyle'un unutulmaz dedektifi defalarca sinemaya ve televizyona uyarlandı ve birçok ünlü oyuncunun vücudunda hayat buldu. BBC yapımı Sherlock'ta Benedict Cumberbatch efsaneleşen bir performans sergiliyor.

Game of Thrones (HBO, 2011-2019)

2010'lu yılların en çok ses getiren yapımlarından biri de Game of Thrones'tu hiç şüphesiz. Her ne kadar finali hayalkırıklığı yaratmış olsa da Game of Thrones yayınlandığı sekiz yıl boyunca kitleleri ekran başında buluşturmayı ve izlenme rekorları kırmayı başardı. Game of Thrones George R. R. Martin'in henüz tamamlamayı başaramadığı Taht Oyunları serisinden uyarlanmıştı.

Orange is the New Black (Netflix, 2013 - Günümüz)

Edebiyat uyarlamalarına daha çok dramalar kategorisinde rastlasak da komedide de karşımıza çıkmıyor değiller. Orange is the New Black ise karanlık hapishane ortamına esprili bir yorum getirmesiyle komedi kategorisindeki edebiyat uyarlamalarına iyi bir örnek. Piper Kerman imzalı roman Yeni Moda Turuncu adıyla Türkçe'ye de çevrildi.

Mindhunter (Netflix, 2017- Günümüz)

Netflix'in içerdiği detaylarla tüyler ürperten yapımı Mindhunter da esasında bir uyarlama. Gerçek olayları konu alan dizi her ne kadar edebiyat uyarlaması olmasa da John E. Douglas and Mark Olshaker'ın 1995 yılında kaleme aldığı Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit adlı kitaba dayanıyor.

Killing Eve (BBC, 2018 - Günümüz)

Psikopatik suikastçi Villanelle'i yakalamakla görevli bir İngiliz istihbarat müfettişi olan Eve Polastri'nin karmaşık ilişkisini adım adım gözler önüne seren Killing Eve Luke Jennings imzalı Codename Villanelle'den uyarlanan güçlü bir kadın hikâyesi. Hikâyenin ekrana taşınmasını sağlayan isim ise Fleabag'ten tanıdığımız Phoebe Waller-Bridge!

The Handmaid's Tale (Hulu, 2017 - Günümüz)

Margaret Atwood dünyaca ünlü romanı Damızlık Kızın Öyküsü'nü kaleme alırken bir duvarla ikiye bölünen Almanya'daki gözlemlerinden yola çıkmıştı ama günümüz dünyasında bu kadar kabul göreceğini tahmin etmiş miydi acaba? Sadece oyuncularına değil, yazar Margaret Atwood'a da kariyerinin en şöhretli yıllarını yaşatan The Handmaid's Tale daha evvel şahit olmadığımız bir duruma da imza attı ve Damızlık Kızın Öyküsü'nde anlatılan olayları ilk sezonunda tüketen dizi kendi hikâyesini devam ettirip çıtayı oldukça yükseltti.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın