ATEŞE ATILAN YAZARLAR

Naziler sadece dünya tarihinin en büyük soykırımlarından birini yapmakla kalmadı, dönemin kültürel hayatında da oldukça derin yaralar açtılar. Nazilerin 1933 ile 1945 arasında ateşe verdiği kitapların kesin bir listesine ulaşılamasa da ateşe verilen kitapların 4000'i bulduğu düşünülüyor. Bu kara listelerde Yahudi yazarların yanı sıra pek çok savaş karşıtı, Marksist eserler ve Almanya'dan başka ülkelere göç edip Almanya'nın mevcut durumunu ifşa eden eserler de vardı. İşte eserleri Naziler tarafından ateşe atılan bazı yazarlar:

Bertolt Brecht

Alman şair ve oyun yazarı Bertolt Brecht sadece epik tiyatronun yaratıcısı değildi, politikayı da tiyatro sahnesine taşımaktan çekinmiyordu. Brecht 1933'te, Nazilerin iktidara gelmesini takiben Almanya'yı terk etmişti ama yazdıkları Nazi zulmünden kurtulamadı.

Albert Einstein

Dünyanın en önemli fizikçilerinden biri olan Albert Einstein da Nazi partisinin önlenemez yükselişi nedeniyle 1933'te vatanını terk edip Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. Naziler onun eserlerini ateşe verirken o da savaşın sonunu getirecek bir buluşun eşiğindeydi.

Sigmund Freud

Sigmund Freud da kökeni sebebiyle zulme uğrayanlardan. Daha üniversite sıralarında Yahudi düşmanlığı ile tanışan Freud 1938'de Naziler'in Viyana'ya girmesiyle birlikte en küçük çocuğu Anna ile birlikte Avusturya'yı terk etmek zorunda kalarak Londra'ya yerleşti.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway'in savaşlara duyduğu ilgi malumumuz, zira kendisi sadece bir romancı değil aynı zamanda da bir savaş muhabiriydi. 1944’te savaş muhabiri olarak Avrupa’ya gitti, Amerikan 5. Piyade tümenine bağlı olarak gazetecilik yaptı. Almanların teslim olduğu 25 Ağustos 1944'te, Hemingway, Amerikan güçleriyle birlikte batıdan Paris'e girdi. Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olarak savaşta aktif görev aldı. Bu nedenle askeri mahkemede bile yargılandı!

Franz Kafka

Franz Kafka da Yahudiliği sebebiyle Nazilerin kara listelerine giren yazarlardan biri. Kafka Nazi Partisi'nin iktidara gelmesinden bir müddet evvel, 1924'te, henüz 40 yaşındayken hayata gözlerini yummuştu. Kafka'nın ölümünden sonra yayımlanan eserleri de Nazilerin alevlere attığı kitaplar arasındaydı.

Jack London

Jack London ne Alman ne de Yahudiydi ama politik görüşü onu Naziler için sakıncalı kılıyordu. 20 yaşında sosyalizmi benimseyen London "Nasıl Sosyalist Oldum?" başlıklı bir makale dahi yayınlamıştı. Sosyalist dünya görüşünü eserlerine de yansıtan London mektuplarını bile "Devrim için," diye imzalardı.

Stefan Zweig

Naziler Stefan Zweig'tan ne kadar nefret ediyorsa Zweig da Nazilerden en az o kadar nefret ediyordu. Nazilerin iktidara gelmesinden hemen sonra Yahudi asıllı olan Zweig'ın kitapları da meydanlarda ateşe verilmiş, evi basılarak aramalar yapılmıştı. Ülkesini terk etmek zorunda kalan Zweig Londra'ya gitti ve 1940'ta İngiliz vatandaşlığına geçti. Hitler'in ordularının batıya doğru ilerleyişi üzerine eşi ile Avrupa'dan ayrıldı; sırasıyla New York'a, Arjantin'e, Paraguay'a ve Brezilya'ya gitti. Son olarak Brezilya'ya yerleşen Zweig Avrupa'nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları nedeniyle 22 Şubat 1942'de Rio de Janeiro'nun Petrópolis kentindeki evinde, karısı Lotte ile birlikte uyku hapları içerek intihar etti. İntiharının altında yatan sebep ise Hitler'’in dünya düzenini kalıcı olacağı ve kendi dünyasının bir daha asla var olmayacağı düşüncesiydi.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın