ASLINDA KİM? MÜSTEAR İSİMLE YAZAN YAZARLAR

Bazı yazarlar gizemlidir. Kimi yazarlarsa daha gizemli. Kimileri yalnızca isimlerini gizleyip müstear isimle yazarken kimileri yüzünü dahi gizlemeyi tercih eder. Bazıları bu müstear isimlerle öylesine tanınmışlardır ki bu müstear isimler gerçek isimlerinin yerini almış, yazarlar her türlü çevrede bu isimle tanınır olmuşlardır. Kimileri içinse müstear adları bir sır perdesidir, kimsenin aralayamadığı. İşte müstear isimle yazan bazı yazarlar:

Toni Morrison (Asıl adı Chloe Ardelia Wofford )

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, ünlü yazar Toni Morrison'ın müstear isimle yazdığını duymak sizi şaşırtabilir. Fakat Morrison sahiplendiği Toni ismini, 12 yaşından sonra Katolik inancına geçmesiyle edindiği bir lakaptır ve Aziz Anthony'den gelir. Morrison ise 1958-1964 yılları arasında evli kaldığı eşinin soyadıdır, fakat yazar bu soyadını benimsemiş ve yazarlık yolculuğuna Toni Morrison adıyla devam etmiştir.

Pablo Neruda, (Asıl adı Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto)

Şilili ünlü şair Pablo Neruda da şairin asıl ismi değil, bir müstear isim. Aslında Neruda'nın doğduğunda kendisine verilen isimlerden vazgeçişinin altında oldukça naif bir sebep yatıyordu; şair bu yolla ailesini sebep olacağını düşündüğü utançtan korumak istemişti. Kaleme aldığı ilk isimlerde gerçek adını kullanmıştı ama yazarlık mesleğine ilk ciddi adımlarını attığında kendine Pablo Neruda adını seçti.

John le Carré (Asıl adı David John Moore Cornwell)

Casusluk romanlarının mahir kalemi John le Carré de müstear isim kullanmayı tercih edenlerden. Üstelik onunkisi üzerinde oldukça düşünülmüş bir müstear isim. Yazar ilk romanını tamamladığında işvereni buna bir itirazı olmadığını, ancak kelebekler hakkında dahi yazsa bir müstear isim seçmenin uygun olacağını söylemiştir. Öyle ya, hangi casus kendi ismini kullanır ki!

Romain Gary - Emile Ajar (Asıl adı Roman Kacew)

Romain Gary müstear isim kullanan yazarlar içinde en ayrıksı duran isimlerden biridir, zira sadece Romain Gary adıyla değil, Emil Ajar adıyla da başarıyı yakalamış, hatta kendi kendisine rakip dahi olmuştur. Gerçek adı Roman Kacew olan Romain Gary bu isimle ünü ve başarıyı yakalamış ancak bir zaman sonra edebiyat çevrelerince yoğun eleştirilere maruz kalmaya başlamıştır. Bu kez bambaşka tarzlara sahip yeni romanlarını Emile Ajar adıyla yayınlar ve yeniden çok sevilir. Ancak Romain Gary ve Emil Ajar'ın aynı kişi olduğunu Gary'nin ölümüne dek hiç kimse bilmez. Öyle ki her yazarın ömründe bir kez alabildiği Goncourt Ödülü'nü dahi iki kez alır. Romain Gary yaşamını kendi eliyle sona erdirmeden önce yazdığı bir notta her şeyi açık eder ve "Çok eğlendim, teşekkür ederim," der!

Cemal Süreya (Asıl adı Cemalettin Seber)

İkinci Yeni'nin önde gelen isimlerinden Cemal Süreya'nın asıl ismi Cemalettin Seber'dir. Edebiyat alanına adım atınca Cemalettin olan adını kısaltıp Cemal yapar ve kendisine Süreyya soyadını seçer. Sonradan bir iddia neticesinde yeni soyadından da bir -y harfi silinir ve bugün onu herkesin tanıdığı adına kavuşur ünlü şair: Cemal Süreya.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın