OTOBİYOGRAFİK ROMANLAR

Sanatçının hayatı, deneyimleri ve hislerinin eserine az ya da çok ölçüde sızmaması düşünülemez. Sanatçı az ya da çok ölçüde kendi hayatından yola çıkar ve ondan ilham alır. Fakat kimi zaman kimi yazarlar bu ilhamın bir adım ötesine geçerler ve gerçek hayatlarını taşırlar yazdıkları sayfalara. İşte yazarının hayatını sayfalara taşıyan otobiyografik romanlar:

Kavgam - Karl Ove Knausgaard

Kavgam serisiyle sansasyonlar yaratan Karl Ove Knausgaard'ı ilginç kılan hayatı hakkında yazması değil, hayatı hakkında oldukça açık ve doğrudan şekilde yazması.

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım - Elena Ferrante

İtalyan yazar Elena Ferrante'nin gerçek kimliği hakkında pek fazla bilgiye sahip değiliz ancak yazarın Napoli romanlarını yazarken kendi hayatından ve çocukluğundan yola çıktığı biliniyor.

Sırça Fanus - Sylvia Plath

Yaşamına oldukça trajik bir biçimde, kendi elleriyle son veren şair ve yazar Sylvia Plath bu tek romanında kendinden yola çıktığı karakteri Esther Greenwood'un çevresinde kendi hayatına paralel bir anlatı ortaya koyuyor.

Yolda - Jack Kerouac

Beat Kuşağı'nın tartışmasız en önemli isimlerinden olan Jack Kerouac de kariyerinin en önemli eserini kendi hayatından yola çıkarak kaleme almıştır. Bu roman Beat Kuşağı'nı anlatan en önemli romanlardan biridir aynı zamanda.

David Copperfield - Charles Dickens

Charles Dickens'ın David Copperfield romanı için tümüyle otobiyografik diyemesek de yazarın hayatının temel taşlarını romanında bulmak mümkündür.

Angela'nın Külleri - Frank McCourt

Ekonomik kriz sırasında, Amerika'ya yeni gelmiş bir göçmen ailesinin çocuğu olarak, Brooklyn'de dünyaya gelen ve İrlanda'nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt'un anıları ona Pulitzer Ödülü de kazandırdı.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın