İÇİNDEN İSTANBUL GEÇEN ROMANLAR

Tarihi oldukça eskilere dayanan İstanbul kenti yalnızca tarihin yönünü değiştiren olaylara değil, edebiyat tarihine adını yazdıran birçok esere de ev sahipliği yapmıştır. Kimi zaman şehir de bir roman kahramanı olur ve boy gösterir sayfalarda. İşte içinden İstanbul geçen romanlar:

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar

Türk edebiyatının usta kalemi Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ünlü Huzur romanında İstanbul da Mümtaz ve Nuran'la birlikte bir kahraman olarak belirir sayfalarda. İstanbullu olmak, Boğaz'da yetişmek Huzur'un başkarakteri Mümtaz için fevkalade önemlidir.

Fatih-Harbiye - Peyami Safa

Peyami Safa'nın romanı Fatih-Harbiye ismini İstanbul'un iki önemli semtinden alırken bu semtlerin ruhunu da sayfalarına taşır. Bu romanda çarpışan yalnızca iki semt değil, Doğu ve Batı kültürleridir de aynı zamanda.

İstanbul İstanbul - Burhan Sönmez

Burhan Sönmez'in İstanbul İstanbul romanında, adından da anlaşılacağı gibi, İstanbul başroldedir. Renkleri, surları, kuleleri, kubbeleriyle İstanbul....

Esir Şehrin İnsanları- Kemal Tahir

İstanbul'un işgal altında kıvrandığı yılları anlatan Esir Şehrin İnsanları İstanbul'un bir tür açık hava hapishanesine dönüşen halini alır fona. Kemal Tahir'in kaleminin ucunda fetihlerden işgallere kadar pek çok badireye göğüs geren İstanbul'un sokaklarında, esaretin pençesine düşmüş kahramanların peşinde dolaşırız.

İstanbul Bir Masaldı - Mario Levi

Levanten bir ailenin dürbününden, yüz yıllık bir serüven anlatır Mario Levi İstanbul Bir Masaldıı'da. Aynı zamanda İstanbul'un yakın tarihine de tanıklık eder ve bizleri de o tarihle tanıştırır.

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

İstanbul'un Nobelli yazar Orhan Pamuk'un hayatında oldukça önemli bir yeri var. Bunu yalnızca İstanbul - Hatıralar ve Şehir kitabından değil, romanlarını İstanbul Boğazı'na nazır bir noktada yazmasından da anlayabilirsiniz. Masumiyet Müzesi'nde Pamuk'un de hem doğup büyüdüğü Nişantaşı'nı onun gözlerinden izleme şansı buluruz.

Ağır Roman - Metin Kaçan

Nasıl ki Masumiyet Müzesi'nde Nişantaşı'nın havasını içimize çekersek Ağır Roman'da da İstanbul'nun arka sokaklarını, bağırsaklarını soluruz. Kolera mahallesi hepimize bir yerlerden tanıdık gelir, içten içe.

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Ahmet Ümit boşuna edinmemiştir "Beyoğlu'nun en güzel abisi" lakabını. Zira onun ünlü karakteri Başkomiser Nevzat bu şehrin, bilhassa da Beyoğlu'nun sokaklarında kovalar katilleri, çözmeye çalışır sırları. İstanbul Hatırası'nda şehir sisler içinde, bir hayalet gibi belirir sayfalarda.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın