MÜZİĞİN SESİNİ DUYURAN KİTAPLAR

Müzik çatlakların arasından sızarak herkesin hayatına bir şekilde dahil olmayı başaran günışığı gibidir. Hayatın her alanına sirayet eden müziğin edebiyatı es geçmesi de elbette düşünülemez. Müzik, hele de ritim başta şiir olmak üzere edebiyatın her alanına kılcal damarlar gibi işlemiştir. Bazen de müzik bir hikâyenin ana konusudur. Bazı yazarlar kelimeleri birer enstrüman kılmakla kalmazlar, müziği de hikâyelerinin baş köşesine oturtuverirler. İşte müziğin sesini duyuran kitaplar:

Ölümüne Sadakat - Nick Hornby

Müzik ve edebiyat denilince akla Nick Hornby'nin gelmemesi imkansız. Ölümüne Sadakat'ın baş karakteri Rob'un da bir plak dükkanı vardır ve insanları müzik zevklerine göre sınıflandırır. Sevgilisi tarafından terk edilince ta en başa kadar dönüp nerede yanlış yaptığını çözmeye karar verir ve bu macerada ona elbette müzik tarihinin muhteşem örnekleri eşlik edecektir.

Satın almak için tıklayınız.

Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald

Muhteşem Gatsby demek Caz Çağı demek! Bu dönemin ve müziğin döneme etkisinin izlerini en iyi yansıtan eserlerden biri de kuşkusuz F. Scott Fitzgerald'ın bu başyapıtı.

Jazz - Toni Morrison

Caz Çağı'nın hikayelerini yalnızca Gatsby'den dinlemeyiz elbette. Toni Morrison da 1920'lerde geçen bu romanında caz müziğin büyülü dünyasına dalış yapar.

Bulut Atlası - David Mitchell

Birden çok öyküyü birbirinden son derece farklı üsluplarla anlatan Bulut Atlası besteci Robert Frobisher karakteriyle müziği romanın merkezine yerleştiriyor.

Satın almak için tıklayınız.

Çoluk Çocuk - Patti Smith

Ünlü müzisyen ve yazar Patti Smith'in kaleminden çıkan Çoluk Çocuk bu listedeki diğer eserler gibi kurgu değil ve son yüzyılın en büyük müzisyenlerinin Çoluk Çocuk'ta bir resmi geçit yaptığını söylesek abartmış olmayız!

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın