CEVABI ÇOCUK KİTAPLARINDA ARAYANLAR, TOPLANIN!

Üçüncü Günün Şafağı

Burcu Arman 

beyazkadincataldilli@gmail.com 

Başlığı görünce aklınıza çocukluğunuzda karşılaşmadığınız, belki yalnızca ders olarak okuduğunuz için yetişkinliğinizde keşfettiğiniz kitaplar gelecek. Dünyanın en sık dövmesi yaptırılan edebi kahramanı Küçük Prens gibi. Evet, bu gerçeği hiçbirimiz yadsıyamayız. Küçük Prens, esas yetişkinler için büyük lokmadır. Peki neden? Bana göre bazı okumaların esas değerini bir miktar hayat, bir miktar öğrenme alışkanlığı, bir miktar da zorunlu olmaktan çıkma hâli belirliyor. Sizi bilmem ama ben çocukken her ne kadar küçük bir kitap kurdu olsam da okulda verilen listeler yerine kendi seçtiklerimle aşk yaşardım.

Fotoğraf: Annie Spratt

Neyse, derdimiz bu değil. Konumuz, değerini büyüdüğümüzde anladığımız çocuk kitapları. Konu okumak ve çocukluk olunca elim ister istemez kütüphanenin Ursula K. Le Guin bölümüne uzanıyor. Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar kitabına. En sevdiğim, üzerine defalarca kez düşündüğüm ve bir o kadar da referans almaktan hoşlandığım o altı çizili cümleye:

“Çocuklar büyük miktarlarda çöp yiyebilirler (onlar için iyidir de bu) ama yetişkinlerden farklıdırlar; daha plastik yemeyi öğrenememişlerdir.”  

İşte tam burada, bu noktada durup, gerçekten zihnimizi, kalbimizi ve benliğimizi besleyen o ilk kitaplara dönmek istedim. Bu öznel bir liste, Şebnem Soral Tamer bu dosya konusunu önerdiğinde ben çoktan yüzümde gülümsemeyle aklımın çocuk kitapları raflarına giriş yapmıştım.

Katherine Rundell

Üstelik yalnızca bizim değil, ödüllü bir çocuk kitabı yazarı olan (üç tanesi Domingo yayınları tarafından Türkçeleştirilmiş) Katherine Rundell’in de gözlerini parlatmış bu soru ki geçtiğimiz Ağustos ayında bunun üzerine yazdığı bir denemeyi yayımlamış: Why You Should Read Children’s Books, Even Though You Are So Old and Wise [Bunun İçin Çok Yaşlı ve Çok Bilge Olsak Bile Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız?] Rundell, çocuk kitaplarının kaybettiğimizi bile fark etmediğimiz şeyleri bulmamıza yaradığına inanıyor ve çocuk kitapları okuyanlara sesleniyor: “Çocuk kitapları saklamak değil, arayış içindir.” Yoga, meditasyon, okuma, kendine dönme, nefes… Son dönemlerde bunlardan birini yapan ve yaptığını söyleyen en az üç arkadaşınız olduğuna bahse girerim. Ben bunların yanı sıra Rundell’i de dinliyorum. Sıkça çocuk kitaplarında arayışa çıkıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim!  

Dr. Seuss serileri

 “Yetişkinler sadece eskimiş çocuklardır,” der Seuss. Ve sırf bu cümlesiyle bile o kitapların yalnızca çocuklar için olmadığını hatırlatır sanki. Onun muhteşem ahenkli cümleleri arasında, derin bir felsefenin yattığını fark etmek bir yetişkin için zor olmasa gerek. Üstelik motive eder, şenlendirir, güldürür ve gününüzü güzelleştirir.

Shaun Tan – Kızılağaç

Umut! Hepimizin her gün daha fazla ihtiyaç duyduğu o sihirli kelime. Shaun Tan her ne kadar çocuk kitapları yazarı olarak geçse de yazıp çizdikleriyle yetişkinlere çok fazla güzellik katıyor.

Michael Ende – Momo

Ende’nin sınırsız hayal gücü Momo’nun muhteşem bir dinleyici olmasıyla birleşince… Yetişkinlere ders olabilir mi bu? En son ne zaman gerçekten birini dinlediniz?

Colas Gutman - Çocuk

36 sayfa bir yetişkinin suratına nasıl çarparsa öyle çarpar Gutman. “Çocuk ne işe yarar?” Çocuk olmayı unutan, hayatın başlı başına bir “başarı” sembolü olduğu gerçeğiyle yaşamaya çalışan tüm yetişkinlere gelsin.

Roald Dahl – Matilda

Çocuk kitapları seven yetişkinler içinde Roald Dahl’ın yeri kuşkusuz başkadır. Zaman zaman kendimi Matilda’nın hayatla başa çıkma yöntemlerini düşünürken bulabiliyorum mesela. Hayata ve zorluklara bakışı kolaylaştıran yazarlar arasında Roald Dahl açık ara gözümüzün nuru.

Walter Moers - Kaptan Mavi Ayı’nın 13 ½ Hayatı

Liste başladığında herkesin gözünün Harry Potter’lı Rowling listesi aradığından eminim. Benimki de arardı. Ama gerçek şu ki daha başka yerlere bakmak istedik bu sefer. Gözden kaçmış olabileceklere? Belki. Walter Moaers mesela, Kaptan Mavi Ayı’nın 13 ½ Hayatı Douglas Adams fanatiklerini tatmin edecek dev bir çocuk romanı!

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Bir miktar “muzırlık”tan kimseye zarar gelmez kanımca. Prenseslik de fena değil diyebilirsiniz. Ancak bu kitap kahraman olmayı tercih eden kadınlara. Yeniden hatırlatmak, gülümsetmek, gurur duymak için hikâyeler…

Bonus / Gözümüzün aradığı “olmazsa olmaz”lar:

Küçük Kara Balık

Küçük Prens

Harry Potter Serisi

Şeker Portakalı

Maceracı Dörtler Serisi

Kumkurdu

Pal Sokağı Çocukları

Alice Harikalar Diyarında


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın