YUKARI BAK: TAVANLARI SÜSLEYEN SANAT

Rönesans dönemi İtalya'sından Japonya'ya dek, sanat eserleri yüzyıllar boyunca yalnızca duvarları değil, tavanları da süsledi. Başını yukarı çevirenler için tatlı bir sürpriz olan bu tavanların 40'ın sanat tarihi uzmanı Catherine McCormack'ın önderliğinde hazırlanan The Art of Looking Up'ta bir araya geliyor. İşte Japonya'daki Senso-ji tapınağından Las Vegas'taki Bellagio Oteli'ne dek birçok mekanı bir araya getiren The Art of Looking Up'tan birkaç nadide örnek:

1.

Giulio Romano'nın elinden çıkan Sala dei Giganti (Devlerin Düşüşü) 1536 yılında yapıldı ve Palazzo del Te, Mantua, İtalya'da bulunuyor. Resimde tanrı Jüpiter'in devleri yenmek için savurduğu şimşekler betimleniyor.

2.

Katalonya'da bulunan Dali Tiyatrosu/Müzesi'nin tavanını süsleyen bu eser Dali'nin ruhunu da yansıtıyor. Ünlü ressamın Port Lligat’taki stüdyosunda beş büyük tuval üzerine boyanan eserin adı Katalan şairi Joan Maragall'ın L'Empordà şiirinden geliyor.

3.

Almanya'da, Augsburg Belediye Binası'nda bulunan Altın Salon Peter de Witte ve Matthaus Raders imzalı ve 1624'te yapıldı. Görkemli bir şekilde altın varaklarla süslenen sanat eseri, kentin zenginliklerini, ideal kentin kısıtlı alegorik imgelerini ve bilgeliğin üstünlüğünü tasvir ediyor.

4.

Uffizi Galerisi'nin doğu kanadındaki tavan freskler Antonio Tempesta ve Alessandro Allori tarafından, 1580-1581 yıllarında yapıldı. Medici ailesinin servetinin, ve zevkinin ürünü olan eser insan yaratıcılığının doğurduğu ihtimalleri gözler önüne seriyor.

5.

Banqueting House'un tavanında bulunan, 1629 tarihli süslemeler Londra'daki Whitehall Sarayı'ndaki kraliyet konutunun günümüze ulaşan tek kısmı. Zira bu yer 1698'de yıkıcı alevlerin hedefi olmuş. I. James'i tanrı mertebesine yükselten bu süslemede pagan tanrılarının lideri olan Jüpiter'in simgesi kartal ve adaleti simgeleyen, sarı giysiler içindeki genç kadın krala eşlik ediyor.

6.

Ünlü ressam Gaudi'nin kendisinden de ünlü eseri Sagrada Familia'nın tavanı bu listede yer alan eserler arasında ayrıksı bir yerde duruyor. Geometrik ögelerin yoğunlukta olduğu bu tavan Sagrada Familia'da gözünü yükseklere dikenlerin nefesini kesiyor.

7.

Domenico Brusasorci imzalı Firmamento Odası da İtalya'nın 1550'li yıllarının ürünü. Oldukça enteresan bir perspektife sahip olan eser klasik bir mitolojik sahne.

8.

Bu seferki eser Rusya'dan, İsa Mesih'in Dirilişi Kilisesi'nden. Erken Hıristiyan ve Bizans sanatının bir örneği olan kilise tavanı ve duvarları yarı kıymetli yirmi çeşit taştan oluşan mozaikler içeriyor.

9.

Viyana'da bulunan Thespis'in Arabası usta bir ressamın, Gustav Klimt'in imzasını taşıyor. Aristoteles de dahil, birçok antik Yunan kaynağına göre Thespis sahneye giriş yapan ilk aktörü temsil ediyor. Bu ünlü resimde gezici bir tiyatro kumpanyası resmediliyor.

10.

Oxford'da bulunan Blenheim Sarayı'nda tavana baktığınızda size bakan gözlerle karşılaşacaksınız, sakın şaşırmayın. Sir Winston Churchill'in atalarının evi olan Blenheim Sarayı'nın tavanında üç kahverengi ve üç gök mavisi gizemli göz altın varaklarla süsleniyor.

Kaynak: The Guardian


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın