FUAT SEVİMAY VE HAKAN AKDOĞAN’DAN GENÇ ÖYKÜCÜLERE KÜÇÜK ÖNERİLER

Şebnem Soral Tamer

sebnem@ajanliterer.com

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Programı desteğiyle Kalem Ajans tarafından düzenlenen “Tuna Nehrine Öyküler” yarışmasının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Türkiye’nin dört bir yanından genç öykücülerin eserleriyle katılım gösterdiği yarışmada dereceye giren ilk on isme plaketlerin takdim edildiği gecede edebiyat dünyasının kıymetli isimleri de hazır bulunuyordu. Hâl böyle olunca Ajan Literer kayıt cihazını açtı ve bu yarışmanın kazananlarını belirleyen iki isme genç öykücüler için okuma önerilerini sordu. İşte Fuat Sevimay ve Hakan Akdoğan’dan kısa birer seçki:

Fuat Sevimay

Fuat Sevimay

Bilen bilir, Fuat Bey’i görüp ona James Joyce demeden olmaz! Tek bir isim telaffuz edersiniz ve Joyce metinlerini çevirirken yaşadıklarını dinleyip dakikalarca gülersiniz. Bunu yapamayacaklara tavsiye: Kendisinin konuyla alakalı müthiş röportajları vardır, lütfen internette küçük bir araştırma yapın ve onun hem neşeli hem de zihin açıcı sohbetlerine ortak olun.

Elbette biz de önce Joyce dedik, hangi yaş aralığında okumanın faydalı olabileceğini de sorduk. İşte cevap: “Joyce her zaman okunabilir aslında, ama Dublinliler’den başlamak lazım! Her yaşta okunabilecek, zor olmayan, gayet keyifli bir metin. Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi de gayet akıcı bir roman. Fakat Ulysses okumak için biraz kültürel birikim gerekli. Konu Ulysses ise yaş sınırı koymak anlamsızdır; kimi 50 yaşında okur, kimi 28 yaşında. ‘Ben biraz da olsa Odysseia’den haberdarım, biraz felsefe de biliyorum, hepsine hâkim olmasam da Shakespeare’in oyunlarının adını duydum’ dediğimiz anda Ulysses’i okumamız lazım. Ama Finnegan Uyanması’nı okumayın! Ben yaptım, siz yapmayın! (Gülüyor!) Şaka bir yana, o alışageldiğimiz edebiyatın çok daha üzerinde bir eser, dolayısıyla onu en sona bırakmalısınız.

“Okuma önerilerine gelirsek, Cemil Kavukçu’nun tüm öykü kitaplarını koşulsuz şartsız okumalısınız. Bir de Onat Kutlar’ın İshak’ını. Bu kitabı, yazarın mekânı nasıl kullandığını, karaktere neler yaptığını, dili nasıl kurguladığını, kanlı canlı atmosferin birdenbire nasıl soğuyabildiğini düşünerek okuyun!”

Hakan Akdoğan

Hakan Akdoğan

“Öncelikle gençlere Necati Tosuner’in bütün kitaplarını okumalarını öneririm. Bence Türk edebiyatının en iyi öykücülerindendir. Ferit Edgü de mutlaka okunmalı. Sema Kaygusuz ve Şebnem İşigüzel’in öykülerini çok severim. Latife Tekin’in ve son dönemlerde çok gündemde olmasa da Tayfun Pirselimoğlu’nun romancılığını çok beğenirim. Hasan Ali Toptaş’ın ise başta Gölgesizler başta olmak üzere tüm romanlarını öneriyorum. Vüs’at O Bener’le Oğuz Atay’ı da unutmamak gerekir elbette. Dünya edebiyatından ise J. D. Salinger, Etgar Keret ve Julio Cortázar öyküleri mutlaka okunmalı. Bir de John Cheever adında yabancı bir yazar var ki çok önemli bir edebiyatçıdır ve bence öykülerinin okunması şarttır. Son olarak küçük bir tavsiye: Amerikan kısa öykü yazarlarını yakından takip edin!”


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın