FELSEFEYE İLK ADIMLAR

21 Kasım aynı zamanda Dünya Felsefe Günü. Felsefe okumanın, onunla özellikle erken yaşlarda haşır neşir olmanın önemi tartışılmaz. Zira felsefe insanın sadece dünyayı değil, kendisini de tanımasına olanak tanır. Peki nereden başlamalı? İşte Dünya Felsefe Günü'nde, felsefeye ilk adım niteliğinde kitaplar:

Çıtır Çıtır Felsefe Serisi - Brigitte Labbe

Felsefe okumak için sandığınız kadar büyümeye gerek yok! Brigitte Labbe imzalı Çıtır Çıtır Felsefe serisi minik okurları temel kavramlarla tanıştırıyor ve bu kavramlar üzerine düşünmeye teşvik ediyor.

Satın almak için tıklayınız.

Felsefenin Tesellisi - Alain De Botton

Felsefenin Tesellisi günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla
felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor. Sadece yetişkinlerin değil, gençlerin de rahatlıkla, keyifle okuyabileceği Felsefenin Tesellisi felsefe okumalarına atacağınız ilk yumuşak adım olabilir.

Satın almak için tıklayınız.

Sokrates'in Savunması - Platon

Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu Platon'un kaleme aldığı Sokrates'in Savunması Antik Yunan felsefesinin en temel ve en kolay okunan metinlerinden biridir. Platon'un eserlerini okumaya başlamak için de son derece doğru bir tercihtir.

Satın almak için tıklayınız.

Yabancı - Albert Camus

Albert Camus imzalı Yabancı esasen felsefi bir metin değil, bir roman. Ancak varoluşçu felsefenin engin dünyasına atılacak küçük bir adım olmaya çok uygun. Hikâye boyunca hikâyenin baş kişisi Meursault'a eşlik ederken varoluşçuluğun ruhunu da hissedeceksiniz.

Satın almak için tıklayınız.

Savaş Sanatı - Sun Tzu

Felsefeyi yalnızca Batı'nın tekelinde sanmak elbette hata olur. Sun Tzu'nun kaleme aldığı Savaş Sanatı MÖ 6. yüzyılda yani yaklaşık 2500 yıl önce kaleme alınmıştır. Savaşta üstünlük sağlamak ya da yenilgiden kurtulmak üzere tavsiye edilen askeri taktiklerden oluşan bir çalışmadır fakat Tzu'nun düşünceleri hayatın her alanında uygulanabilir.

Satın almak için tıklayınız.

Prens - Niccola Machiavelli

Machiavelli’nin ölümünden beş yıl sonra yayımlanan eseri Prens kimilerince “şeytanın kitabı” olarak nitelendi, kimilerince de gerçekçi siyaset kuramının bir başyapıtı olarak. Ama kesin olan bir şey var ki, devlet yönetme sanatının en temel kaynaklarından birini oluşturdu. 

Satın almak için tıklayınız.

Konuşmalar - Konfüçyüs

Konuşmalar eski Çin metinleri arasında en önemlisi kabul edilir. Çin'in yavaş yavaş da feodal toplum düzenine geçtiği dönemde kaleme alındığı düşünülen Konuşmalar kutsal kitap olarak kabul gördü. Konuşmalar, ayrıca Çin’de son yarım yüzyılda en çok satan ve baskıları milyonları bulan çok önemli bir çalışmadır.

Satın almak için tıklayınız.

Meditasyonlar - Rene Descartes

Bugüne kadar doğru olduğuna inandığımız şeylerin hatalı olduğunu gördüğümüze göre artık bir şeyden nasıl emin olabiliriz? Anlığımız veya zihnimizle algıladığımız şeyler gerçek midir? Dış dünyanın bilgisine ulaşmamızı sağlayan algılarımız bizi yanıltabilir mi? Düşünen bir şey olarak biz, neyi kesin olarak bilmediğimizi bilebilir miyiz? Tek gerçek, dünyada hiçbir şeyin kesin olmadığı mıdır? Descartes Meditasyonlar'da, duyularıyla algıladığı bütün bilgileri yeniden inşa etmeye çalışırken sadece mutlak ve kesin bilginin peşinden gider. Bir şeyden kesin olarak emin olmadığımızda ondan şüphe etmemiz gerektiğini öne sürer; kendinden de şüphe ettiği için var olduğu sonucuna varır.

Satın almak için tıklayınız.

Bu birkaç kitap elbette insanlığın felsefe mirasını tam anlamıyla temsil etmiyor, hatta bu amacın yanına bile yaklaşması zor. Fakat bu kitaplarla aralanacak kapı sizi derin bir yolculuğa davet edebilir, kim bilir?


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın