CHARLOTTE BRONTE'NİN GENÇLİK ESERİ EVİNE DÖNÜYOR

Charlotte Bronte'nin ergenlik yıllarında kaleme aldığı, çok nadir bir eser olan minyatür kitap geçtiğimiz günlerde açık artırmaya çıkarıldı ve Bronte Society tarafından satın alınarak Charlotte Bronte'nin mirasına geri kazandırıldı. Bronte Society 2011'den bu yana açık artırmalara katılmıyordu. Ancak halkın etkin katılım gösterdiği dört haftalık bir bağış kampanyası neticesinde 85.000 Sterlin toparlandı ve bu sayede Bronte Society açık artırmadan galip ayrıldı.

Fotoğraf: Christian Hartmann/Reuters

Paris'te yapılan açık artırmada 600.000 Euro'ya satılan bu minyatür kitap 35mm x 61mm ölçülerinde. Charlotte Bronte'nin 1830 yılında, henüz 14 yaşındayken kaleme aldığı metin yazarın ergenlik yıllarında kaleme aldığı altı benzer parçadan biri. Bu altı minyatür kitaptan halihazırda beşinin mevcut, biri ise 1930'dan beri kayıp.

Kitap Bronte'nin aile evinin bulunduğu Haworth, Yorkshire'daki Bronte Parsonage Museum'a götürülecek ve burada mevcut bulunan diğer dört minyatür kitapla beraber sergilenecek. Yayınlanmamış bu metin biri sonradan yazarın ünlü eseri Jane Eyre'de de yer alan üç el yazması öykü içeriyor.

Kaynak: The Guardian


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın