2010'LARIN EN İYİ 10 KİTABI

On, yirmi ya da yıllık periyotlar durup bir soluklanmak, düşünmek ve geriye bakıp geçen yılları değerlendirmek için oldukça iyi zamanlar. Edebiyat dünyası için de işler benzer şekilde ilerliyor. 2020'nin kapısına dayandığımız şu günlerde özellikle milenyumun ilk 19 yılını değerlendiren listeler hayli revaçta. Dünyaca ünlü The Time dergisi ise zaman aralığını biraz daha daraltmış ve son 10 yılın en iyi 10 kurgu eserini listelemiş. Aralarında görür görmez tanıyacaklarınız da var, belki ilk kez duyacaklarınız da. İşte o liste:

İt Kopuk Takımı - Jennifer Egan

Jennifer Egan Afrika'dan Napoli'ye, New York'tan San Francisco'ya, müzik yapımcılarından soykırımcı generallere uzanan geniş yelpazedeki karakterlerini keyifle ele alıyor İt Kopuk Takımı'nda. Bennie ve Sasha'nın inişli çıkışlı hayatını izleyen İt Kopuk Takımı zarif üslubu ve sade anlatımıyla Egan'a 2011'de Pulitzer Roman Ödülü'nü de getirdi.

Satın almak için tıklayınız.

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım - Elena Ferrante

Kimliğini ısrarla gizlemeyi sürdüren Elena Ferrante'ye dünya çapında bir şöhret kazandıran Napoli Serisi'nin ilk kitabı Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım. İtalya'da bir kenar mahallede yetişen iki genç kızın çekişmeler, kıskançlıklar ve sırlarla örülü dostluklarını, zorluklarla geçen büyüme ve varoluş serüvenlerini anlatan roman olgunlaşma romanlarının müthiş bir örneği.

Satın almak için tıklayınız.

Kayıp Kız - Gillian Flynn

Gillian Flynn'ın gerilim dolu romanı Kayıp Kız Amy ve Nick'in bir savaş meydanına dönüşen evliliğini gözler önüne seriyor. Hikâye yalnızca edebiyatseverlerin değil, ünlü yönetmen David Fincher'ın da dikkatini çekmiş olacak ki 2014 yılında başrollerinde  Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris'in yer aldığı bir sinema filmine de dönüştü.

Satın almak için tıklayınız.

Amerikana - Chimamanda Ngozi Adichie

"Hepimiz Feminist Olmalıyız" başlıklı TED konuşmasıyla da dikkatleri üzerine çeken Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie'nin Amerikana'sı hem çok tartışılıp hem de sıkça görmezden gelinen ırk meselesi üzerine yazılmış, çarpıcı bir roman. Üniversite eğitimi için Amerika'ya giden genç bir Nijeryalı kadının arkadaşlık ve aşk ilişkileri, toplumdaki kadın erkek rolleri ve kültür çatışması üzerine ince gözlemleriyle bezeli Amerikana ırk ve ırkçılık üzerine aslında son derece basit ama tam da basit olduğu için örtbas edilebilen meseleleri gözler önüne seriyor. 

Satın almak için tıklayınız.

Hayat, Sil Baştan - Kate Atkinson

1910 yılının soğuk ve karlı bir gecesinde, varlıklı bir İngiliz bankacı ile karısının üçüncü çocuğu olarak doğan Ursula Todd doğar doğmaz ölür ama aynı gece kanlı canlı bir bebek olarak yeniden doğmak ve sıra dışı bir hayata adım atmak üzere. Ursula yıllar içinde, tıpkı doğduğunda olduğu gibi, farklı şekillerde yaşayıp ölmeye başlar. Yaşadığı dünya ise iki korkunç ve devasa savaşın pençesinde kıvranıp durur. Kate Atkinson'ın bu ilginç romanını birden fazla kez okunacak cinsten.

Satın almak için tıklayınız.

Aralığın Onu - George Saunders

Yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak gösterilen 2014 Folio Ödülü sahibi George Saunders'ın kendine has üslubunu iliklerine dek hissettiren alaycı, komik ve en rahatsız edici öykü derlemesi Aralığın Onu, sıradan insanın deneyimine odaklanarak kişisel başarısızlıkların, düş kırıklıklarının, tereddütlerin, baskının ve umutla beslenen sınıfsal kaygıların insanı nasıl bir saplantılar labirentine soktuğunu gösteriyor. The New Yorker tarafından "En İyi Yazarlar" arasında gösterilen George Saunders, Time dergisinin "Dünyadaki en etkili 100 kişi" listesine de seçilmişti.

Satın almak için tıklayınız.

Seri Sonu - Paul Beatty

Psikolog babasının evde eğitim verdiği ve kendi sosyal deneylerinde kullandığı “Bonbon” Ben, babası polis tarafından “kazara” öldürülünce yüklü miktarda tazminat alır. Siyahi nüfusuyla bilinen, türlü şakalara ve önyargılara malzeme olan Dickens’ın yavaş yavaş yok olması, adeta haritadan silinmesi karşısında mutsuzdur. Dickens’ı eski günlerine döndürebilmek için büyük bir mücadeleye girişirken, yolunun Anayasa Mahkemesi’ne düşeceğini öngöremez. 2016 Man Booker Ödülü’ne layık görülen Seri Sonu, Paul Beatty’nin Amerika’daki ırk ayrımı sorununu mizahi dille aktardığı çarpıcı bir roman.

Satın almak için tıklayınız.

Söyle Hayalet Şarkını Söyle - Jesmyn Ward

Jesmyn Ward’ın çok ödüllü romanı Söyle Hayalet, Şarkını Söyle Güney Amerika’da siyahi bir ailenin yoksulluk, ırkçılık, çaresizlikle yoğrulmuş öyküsünü şiirsel bir dille anlatıyor. Beyaz babasının yokluğunda ergenliğin, yoksulluğun ve hiç olmayan bir annenin acısını yaşayan 13 yaşındaki Jojo, beyaz kocasına duyduğu tutkulu aşk ve uyuşturucu arasında gidip gelen anne Leonie ve şarkı söyledikçe hem bu yoksul ailenin hem de Amerika’nın tarihini aralayan hayaletler.  Söyle Hayalet, Şarkını Söyle, ırkçılık, aşk, hayat, dostluk ve ergenlik üzerine dikkat çekici bir roman.

Satın almak için tıklayınız.

Ufak Yangınlar - Celeste Ng

Herkesin olabilecek ne ideal hayatı yaşarmış gibi göründüğü bir banliyöye meteor gibi düşen bekar bir anne ve kızı annelik kavramının türlü yönlerden irdelenmesi ve eleştirilmesinin de önünü açar. Mia ve Bayan Richardson ekseninde okuru düşünmeye iten Ufak Yangınlar şu soruyu da sorduruyor: İdeal bir annelik mümkün mü?

Satın almak için tıklayınız.

Nickel Çocukları - Colson Whitehead

Yeraltı Demiryolu ile kariyerinde tırmanışa geçen Colson Whitehead bu kez Nickel Çocukları ile karşımızda. Yakın zamana değin faal olan bir okuldaki gerçek olaylardan yola çıkan bu sürükleyici metinde yazar siyaha ve beyaza, geçmişe ve bugüne dair bir öykü anlatıyor; gelecek hayalleri kuran genç bir oğlanın peşi sıra altmışlı yıllara, bir zamanlar Amerika’ya uzanıyor. 

Satın almak için tıklayınız.

Kaynak: time.com


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın