CESARET GEREKTİREN KİTAPLAR

Kimi zaman kimi kitapları okumak sabır, emek ve azim gerektirebilir. Bu kitaplar hacimleriyle olduğu kadar yazılış biçimleri ya da konuları ile de okuru zorlayabilirler. Faka t bu kitaplar zorlukları ölçüsünde keyifli bir okuma deneyimi de sunar okurlarına. Bu kitaplar ancak yeterince cesur olanların çıkabildiği, tehlikeli olduğu kadar heyecan verici seyahatler gibidir. Dünyanın en tanınmış okur platformlarından biri olan Goodreads yaptığı oylama neticesinde edebiyat tarihinin en "zorlu" kitaplarını seçti. İşte Goodreads kullanıcıları tarafından en zorlu bulunan 10 kitap:

Ulysses - James Joyce

Ulysses sadece hacmiyle değil, James Joyce'un kullandığı ve bugün hâlâ tartışmalara konu olan yazın tekniğiyle de okurlara korkutucu gelebilir. Ancak Ulysses'i okuma deneyimine sahip olanlar onun katmanları arasında çıkılan bir yolculuğun ne denli keyifli olduğunu anlayacaktır.

Satın almak için tıklayınız.

Finnegan Uyanması - James Joyce

Okurları zorlamak konusunda James Joyce'un bir ünü olduğunu bu listeden de anlamak mümkün! Üstelik James Joyce Finnegan Uyanması ile yalnızca okuru değil, her dilden çevirmenleri de biraz zorluyor. Eğer Ulysses'ten sağ çıkabilirseniz Finnegan Uyanması'nı da mutlaka okumalısınız!

Satın almak için tıklayınız.

Ses ve Öfke - William Faulkner

Yüzyılın klasikleri arasında sayılan Ses ve Öfke  Compson ailesinin dağılışı farklı gözlerden anlatıyor. Hikayeyi zihinsel engelli oğul Benjy'nin, suçluluk ve onur duygularıyla azap çeken ağabeyi Quentin'in ya da sert, mantıklı ve kurnaz diğer erkek kardeş Jason'ın gözünden yaşamak ruhunuza biraz ağır gelebilir ama inanın bize, Ses ve Öfke'yi bitirdiğinizde okuduğunuza pişman olmayacaksınız.

Satın almak için tıklayın.

Moby Dick - Herman Melville

Beyaz balina Moby Dick ve onu ele geçirmeyi adeta bir takıntı hâline getiren kaptanın hikayesini hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Ancak hemen herkes hikâyeyi ana hatlarıyla bilse de onu baştan sona okuyanlar azdır. Bunda kitabın hacmiyle göz korkutuyor oluşu da etkili olabilir elbette. Ama bu sabrı gösterebilenler için Moby Dick eşsiz bir okuma deneyimidir.

Satın almak için tıklayınız.

Gravity's Rainbow - Thomas Pynchon 

Thomas Pynchon imzalı Gravity's Rainbow II. Dünya Savaşı'nın insanlar üzerindeki etkisinin ortaya çıkardığı eserlerden biri. 1973 tarihli bu roman uzunluğunun yanı sıra karmaşıklığı ve çarpıcı karakterleri ile de tanınıyor.

Savaş ve Barış - Leo Tolstoy

Konu hacim olunca Rus klasikleriyle boy ölçüşebilecek kitap az bulunur! Savaş ve Barış da Rus klasiklerinin en önde gelen, en çok bilinen örneklerinden biri. Tolstoy'un insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik gibi konulara uzun yıllar kafa yormasının meyvesi olan Savaş ve Barış her edebiyatseverin dağarcığında olması gereken bir eser ve yalnızca 1808 sayfa!

Satın almak için tıklayınız.

Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez

Latin edebiyatının büyük ustası Gabriel Garcia Marquez ninesinden dinlediği masalların büyüsünü romanlarına taşımış bir yazar. Yüzyıllık Yalnızlık ise onun yazarlık konusunda kendisini ispat ettiği en önemli eseri. Ancak Savaş ve Barış'ın aksine, Yüzyıllık Yalnızlığı okur açısından güç kılan uzunluğu değil, karmaşık soy ağacı! Bir ailenin yüz yıla yayılan karmaşık ve eksantrik öyküsü içinde kaybolmayı arzulayacağınız bir labirent gibi!

Satın almak için tıklayınız.

Suç ve Ceza - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Raskolnikov'un amansız bir vicdan azabıyla kıvranışını anlatan Suç ve Ceza Rus klasikleri arasında en çok bilinenlerinden biri. Hemen hepimiz lise yıllarında gönüllü ya da zorunlu olarak onunla tanışmışızdır. Ama Dostoyesvki'nin Raskolnikov'un arkasına sakladığı, insanlığa dair o derin anlamları özümseyebilmek için sebatkâr ve tutkulu bir okur olmak gerek, hiç şüphesiz!

Satın almak için tıklayınız.

Karanlığın Yüreği - Joseph Conrad

Joseph Conrad’ın denizci olduğu yıllarda Kongo’ya yaptığı bir yolculuktan esinlendiği Karanlığın Yüreği, sömürgecilik üzerine yazılmış en önemli metinlerden biri. İnsanoğlunun ruhunun derin karanlığına yapılan bu yolculuk sizi derinden sarsabilir.

Satın almak için tıklayınız.

Infinite Jest - David Foster Wallace

David Foster Wallece imzalı "yüzyılın romanı" diyenler de var, fazlaca abartıldığını düşünenler de. Bilinç akışından sayfalara yayılan betimlemelere uzanan, anlatıcının her an değişebildiği bu romanın tam 388 adet dipnotu da bulunuyor. Kabul edelim, Infinite Jest her okura hitap eden bir roman değil. Ama bir kez severseniz hayranı olacağınız kesin!


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın