JANE AUSTEN HAYRANLARI İÇİN OKUMA ÖNERİLERİ

Jane Austen yazdığı romantik hikayelerin yanı sıra Elisabeth Bennett ve Mr. Darcy gibi unutulmaz karakterlere imza atmış usta bir yazar. Çağları aşan bir hayran kitlesine de sahip olan Austen'in geriye bıraktığı romanlar ne yazık ki sınırlı. Bu tabii ki yazarın hayranlarının onun romanlarını tekrar tekrar okumasına engel değil ancak yine de Jane Austen hayranlarının okuma listelerine küçük bir katkı da biz yapalım dedik. İşte Jane Austen hayranları için okuma önerileri:

Jane Eyre - Charlotte Bronte

Anne babasını çok küçük yaşta kaybeden Jane akıllı ve dişli bir kızdır. Geçimini sağlamak için mürebbiyeliğe başlayan Jane Eyre evin gizemli beyi Mr. Rochester'a da aşık olur. Ancak Edward Rochester ve Jane Eyre'nin aşkının önünde kimselerin bilmediği bir engel vardır. Fakat bu engelin açığa çıkması da uzun sürmez.

Satın almak için tıklayınız.

Austen Diyarı - Shannon Hale

Jane Austen Bridget Jones'un Günlüğü'nün yazarı Helen Fielding ile tanışsa ne olurdu? Jane Austen'e hayran ve Mr. Darcy'ye hayat veren Colin Firth'e takıntılı bir kadının Austen hayranları için tasarlanmış bir tatil köyüne gidişiyle gelişen olaylar Jane Austen takıntısı olanların da içini gıdıklayacak cinsten.

Satın almak için tıklayınız.

Cranford - Elizabeth Gaskell

İngiltere taşrasındaki kadın arkadaşlıklarına odaklanan Cranford 19. yüzyılın usta yazarı Elizabeth Gaskell'ın başyapıtı. Bekâr ve orta yaşlı iki kadının, Miss Deborah ve Miss Matty'nin serüvenlerini konu alan Cranford taşra yaşamına dair minimalist portreler sunuyor.

Satın almak için tıklayınız.

Küçük Kadınlar - Louisa May Alcott

Meg, Jo, Beth ve Amy... March ailesinin hayatın türlü zorluklarıyla mücadele etmeye çalışan, her biri yaşından olgun küçük kadınları. Louisa May Alcott'ın kendi kardeşleriyle yaşadığı anılardan yola çıkarak kaleme aldığı bu eser şimdilerde yeniden sinemaya uyarlanıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Çılgın Kalabalıktan Uzak - Thomas Hardy

Kendisine miras kalan büyük ve bakımsız çiftliği çekip çevirmek için taşraya göç eden ve burada köydeki üç erkek, atılgan ama sorumsuz Çavuş Troy, saplantılarının tutsağı olan Çiftçi William Boldwood, sadık ve becerikli Gabriel Oak arasında bocalayan genç bir kadının hikayesi kuşkusuz Austen hayranlarına oldukça çekici gelecektir.

Satın almak için tıklayınız.

Evlilik Meselesi - Jeffrey Eugenides

Evlilik Meselesi bu listedeki birçok kitabın aksine 19. yüzyılın değil, 80'li yılların aşklarına mercek tutuyor. İflah olmaz romantik ve edebiyat tutkunu Madeleine Hanna, üniversite bitirme tezi için Jane Austen ve George Eliot’ın eserleri üstünden Victoria dönemindeki evlilik kurgusunu sorgulamakla meşgulken karşısına bir değil, iki erkek çıkıyor: Zeki, çekici biyoloji öğrencisi Leonard ile içine kapanık, kuşkularla dolu teoloji öğrencisi Mitchell.

Satın almak için tıklayınız.

Gözde Bekar - Curtis Sittenfeld

.Jane Austen’ın klasik eseri Gurur ve Önyargı’nın 21.yüzyıl versiyonu olan Gözde Bekâr, tüm zamanların en başarılı roman uyarlamalarından biri.  Farklı cinsiyet evliliği, donörle kalınan hamilelik, detoks çılgınlığı, televizyon kanallarından  yayınlanan düğün, sosyal medya paylaşımları gibi 2000’li yıllara dair kavramlar olsa da, konu aşk olunca değişen bir şey yok!

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın