ALTIN PORTAKAL ONUR ÖDÜLÜ SELMA GÜNERİ VE AHMET MEKİN'E!

Bu yıl 26 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında, “Öze Dönüş” temasıyla gerçekleştirilecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu yılın Onur Ödülü sahipleri Selma Güneri ve Ahmet Mekin oldu. Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu yaptığı açıklamada, “Bu yıl festivalin programını ‘Öze Dönüş’ etrafında kurgularken, Onur Ödülleri’nin de temayı doğrulamasını istedik. İlk ödülünü Antalya’dan alan ve festival tarihinde bu ödülü alan en genç oyuncu olan Selma Güneri’ye ve Yeşilçam’ın en etkileyici jönlerinden biri olmanın yanı sıra, yarattığı performanslarıyla çok iyi bir karakter oyuncusuna dönüşen Ahmet Mekin’e bu yılın Onur Ödülleri’ni vermekten gurur duyuyoruz” dedi.

Selma Güneri & Ediz Hun. Son Kuşlar, yön. Erdoğan Tokatlı (1965)

Selma Güneri, Ediz Hun’la kamera karşısına geçtiği Son Kuşlar filmindeki performansı ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. 

Festival tarihinde Altın Portakal’a layık görülen en genç oyuncu ünvanını hâlâ elinde bulunduran Selma Güneri kendisinin de ilk ödülü olan Altın Portakal Ödülü’nü aldığında henüz 14 yaşındaydı. Sinemaya 13 yaşında, Halit Refiğ imzalı İstanbul’un Kızları filmiyle adım atan Güneri kariyeri boyunca 100’ün üzerinde filmde başrolde yer aldı.

Ahmet Mekin & Türkan Şoray. Selvi Boylum Al Yazmalım, yön. Atıf Yılmaz (1977)

Atıf Yılmaz imzalı Selvi Boylum Al Yazmalım filminde canlandırdığı Cemşit karakteriyle akıllara kazınan Ahmet Mekin ise yakın arkadaşı Kenan Pars’ın yüreklendirmesiyle adım attığı beyazperdede melodramlardan müzikallere, bilimkurgudan fantastiğe kadar birçok farklı türde 200’e yakın filmde yer almasının yanı sıra Bir Adam Yaratmak, Bugünün Saraylısı ve Kavanozdaki Adam gibi televizyon dizilerindeki performansıyla da adından söz ettirdi. 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın