AJAN'IN İSTANBUL KİTAP FUARI HARİTASI

Okurların merak ve heyecanla beklediği İstanbul Kitap Fuarı başladı! Birçok yayınevini bir araya getiren bu büyük etkinlik okurlarda heyecan kadar kafa karışıklığı da yaratabiliyor elbette. Kendinizi biraz fazla kaptırırsanız stantlar arasında kaybolmak işten bile değil! Durum böyle olunca fuarı ilk gününde ziyaret edip hem yayın dünyasının en yeni ürünlerini birinci elden görmeye hem de sonraki günlerde fuarı ziyaret edecek okurlarımız için minik bir seçki hazırlamaya karar verdik. İşte bizzat yayıncılarının önerileriyle son dönemin öne çıkan kitapları:

Siren Yayınları

Dünya edebiyatından pek çok usta kalemi Türkiyeli okurlarla buluşturan Siren Yayınları'ndan Erol Aydın'la fuarın ilk saatlerinde bir araya geldik. Erol Aydın'ın fuar ziyaretçileri için üç önerisi ise ünlü Meksikalı yazar Valeria Luiselli'den Kayıp Çocuk Arşivi, Yeraltı Demiryolu ile dikkatleri üzerine çeken Colson Whitehead'in yeni eseri Nickel Çocukları ve Rebecca Solnit'ten Karanlıktaki Umut oldu.

İthaki Yayınları

Fuarın geçen senekine oranla daha sönük başladığını belirten İthaki Yayınları Türkçe edebiyat editörü Burak Albayrak, İthaki Yayınları'nın "Pangea Kitaplığı" adlı yeni bir seriye başladığını da belirtiyor. Bu seride fantastik, bilimkurgu, polisiye ve distopya gibi türlerden yeni örnekler yayımladıklarını söyleyen Albayrak, İthaki okurları için Selim Erdoğan'ın bir İstanbul distopyası olan kitabı Kurbağa Adası'nı, öykü seçkilerinden ödüllü öykücü Arzu Uçar'ın delilik ve korkulardan beslenen Bir Küçük Delilik derlemesini ve pek bulunmayan bir örnek olduğunu belirttiği, çizimlerle zenginleşen Maksatlı Tesadüfler'i öneriyor.

Can Çocuk Yayınları

Fuarı gezerken minikleri de unutmadık ve Can Çocuk Yayınları standına da uğramadan geçmedik. Can Çocuk Yayınları editörlerinden Mehmet Erkurt, fuara bir dizi etkinlikle hızlı ve umutlu başladıklarını belirtiyor. Mehmet Erkurt'un fuar ziyaretçilerine ilk önerisi Pınar Öğünç'ün ilk çocuk kitabı olan Cotturuk Defterleri. Bir diğer önerisi ise Ahmet Büke öykücülüğünün çocuk okurlar için de devam ettiğini gösteren, Egeliliğin havasını satırlara taşıyan Kırlangıç Zamanı. Konu Egelilik olunca Mehmet Erkurt'un bir diğer önerisi de Barış İnce'nin Pal Sokağı Çocukları'nı akla getiren ve bir yere yeni gelen kişi olma durumunu işlediği Kıyıdaki Çocuklar kitabı oluyor.

Domingo Yayınları

Domingo Yayınları'ndan Murat Arayıcı'nın önerilerinin ilk sırasında Türkiye'de de konuşulmaya başlanan bir anı-roman olan Talebe var. Bir sonraki önerisi ise Walter Isaacson'ın kaleme aldığı Leonardo Da Vinci başlıklı biyografi kitabı. Arayıcı, bu öneride bulunurken Isaacson'ın büyük kişilikleri okurun dokunabileceği karakterler haline getirmekle ünlü olduğunu da belirtiyor. Üçüncü önerisi ise Polonya'dan tüm dünyaya yayılan ve zorlu bir çalışma neticesinde Türkiyeli okurlarla buluşturulan Atlas.

April Yayınları

April Yayınları'nda bizi yayıncılık dünyasının tanınan isimlerinden Nazlı Berivan Ak karşılıyor. Fuarın kendileri açısından şaşırtıcı derecede iyi başladığını belirten Ak'ın ilk önerisi ise özellikle Kore edebiyatıyla tanışmak isteyenlerin dikkatini çekecek, Booker Ödülü sahibi yazarları Han Kang'ın yeni romanı Çocuk Geliyor. David Walton'ın Süperpoze ile başlattığı maceranın devamı olan Süpersimetri ise Ak'ın bir diğer önerisi, özellikle bilimkurgu sevenler için iyi bir tercih. Ak, son olarak Jodi Picoult'nun yeni kitabı Küçük Muazzam Şeyler'in fuarın son hafta sonunda April standında yerini alacağını yazarın takipçilerine müjdeliyor.

Yabancı Yayınları

Yabancı Yayınları'nın yayın yönetmeni Ece Çavuşlu da fuarın yavaş başladığını düşünenlerden. Çavuşlu'nun ilk önerisi ise Cindy Pon'dan İsyan. Marie Lu'nun da övgüyle bahsettiği İsyan, yayımlanır yayımlanmaz ikinci baskıya girenlerden. Darağacı Dansı da Çavuşlu'nun okurlarını memnun edeceğine inandığı bir diğer önerisi. Yabancı Yayınları standından son öneri ise geçtiğimiz aylarda yayımlanıp ilgi gören Geekerella'nın ikinci kitabı, Prenses ve Hayranı.

Notabene Yayınları

Fuarda karşılaşmaktan mutluluk duyduğumuz bir diğer yayınevi de Notabene. Yayınevi direktörü Mehmet Emre Battal, okurlarının İstanbul Kitap Fuarı'na fazla rağbet etmediğini belirtirken kapsamlı seçkilerinden üç öneri sunmayı da ihmal etmedi. Battal'ın ilk önerisi bir çocuk kitabı: Sınıfta İsyan Var. "Öğrenmenin ödeve ihtiyacı yoktur" mottosuyla yayımlanan kitap, çok fazla ödev verildiği için okula dava açan bir grup çocuğu konu ediniyor. İkinci öneri ise Bell Hooks'un aşkı feminist bir bakış açısıyla ele aldığı Hep Aşka Dair adlı kitabı. Üçüncü öneri de taraftarlık konusuna alternatif bir bakış getiren Fenerbahçe Sözlüğü.

Çınar Yayınları

Çınar Yayınları standında yazarlarımızdan Burcu Aktaş'ın konuğu olduk. Aktaş söze fuarın bu yıl onur konuğu olarak Adnan Özyalçıner'i seçmesinin ne kadar mutluluk verici olduğunu belirterek başlıyor. Fuar ziyaretçilerine ilk önerisi ise geçtiğimiz günlerde yayımladıkları Greta'nın Hikâyesi. Kitap, genç iklim aktivisti Greta Thunberg'in kapsamlı bir portresini çiziyor. 2018'de Goodreads okurlarınca "Yılın Korku Romanı" seçilen Craven Malikanesi ise Çınar Yayınları'nın fuara yetişen önemli kitaplarından. Burcu Aktaş bu kitabın korku edebiyatı sevenler için birebir olduğunun da altını çiziyor. Aktaş'ın son önerisi ise Arjantin edebiyatını keşfetmek isteyenler için Geber Aşkım.

Can Yayınları

Can Yayınları'nın Türkçe edebiyat editörü Cem Alpan da önerileriyle listemize katkı sunan isimlerden. Alpan'ın dikkat çektiği ilk kitap, Adnan Özyalçıner'in bu yılın onur konuğu olması vesilesiyle, Erdal Öz, Adnan Özyalçıner ve Kemal Özer arasındaki mektuplaşmaların bir derlemesi olan Arkadaş Mektupları. Konu güncel Türk edebiyatına geldiğinde ise Cem Alpan'ın önerisi kendi kuşağının önde gelen yazarlarından Gamze Arslan'ın geçtiğimiz yaz başında yayınlanan yeni öykü derlemesi Kanayak oluyor. Alpan'ın son önerisi ise dünya edebiyatından, yine genç ve dikkatleri üzerine çeken bir isim: Sally Rooney. Normal İnsanlar adlı romanıyla dünya çapında bir şöhret kazanan Rooney, bu eserde iki genç insanın lisede başlayıp yıllara yayılan aşk ve arkadaşlık ilişkisini konu ediyor.

Kafka Kitap

Rotamız üzerindeki son stant ise Kafka Kitap, burada yayınevi editörlerinden Öykü Özçinik ile sohbet etme imkanı buluyoruz. Dünya edebiyatından nadide eserlerin yanı sıra Türkçe edebiyattan da örnekler yayımlamaya başlayan Kafka Kitap'ın standı oldukça ilgi görüyor. Öykü Özçinik'in ilk önerisi İspanyol edebiyatının yaşayan en büyük isimlerinden olan Juan José Millás'tan Gölgelerin Arasından. Millás, çokyönlü kişiliğiyle öne çıkan, romanın yanı sıra öykü ve deneme türlerinde de eserler veren bir isim. Özçinik hem çok başarılı bir çağdaş kurgu örneği olması hem de yazarın gazeteci ve araştırmacı kişiliğinin yansımalarını içerdiği için bu kitabı önerdiğini belirtiyor. İkinci önerisi ise Kafka Kitap'ın ilk Türkçe kitabı: İlker Aksoy'un Bir Başka Dünyada adlı romanı. Öykü Özçinik, Aksoy'un bu ikinci romanında kalemini giderek olgunlaştırdığının da altını çiziyor ve kitabın edebiyat tarihine bolca göndermede bulunan, metinlerarası çağrışımlara açık bir roman olduğunu ekliyor. Son önerisi ise Türkiyeli okurların yeni yeni tanıdığı, fakat dünya edebiyatının ustaları arasında sayılan Bernard Malamud'un çarpıcı eseri, Tamirci. Kitap, Rusya'da II. Dünya Savaşı sırasında ayrımcılığa uğrayan bir Yahudi'nin hikâyesini anlatıyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın