YASAKLI KLASİKLER

Bugün edebiyat tarihinin mihenk taşlarından sayılan birçok eser bir zamanlar yasaklanmıştı. İnanması zor olsa da insanoğlunun en derin çatışmalarını, en çözümsüz çelişkilerini konu edinen bu eserler bir zamanlar tehlikeli görülmüş ve insanlık mirasından koparılmaya çalışılmıştı. O kitaplar ki bugün birer klasik olarak anılıyor. İşte yasaklı klasikler:

Lolita - Vladimir Nabokov

Listenin ilk sırasında Vladimir Nabokov imzalı Lolita'nın olması elbette şaşırtıcı değil. Zira bu cesur eser 12 yaşındaki üvey kızına uygunsuz hisler besleyen yetişkin bir adamı konu ediniyor. 1965 yılında yayınlandığı günden bu yana tartışmalara konu olmaktan geri durmayan Lolita'nın Avustralya'daki okullarda okutulması yasaklanmıştı. Lolita geçtiğimiz günlerde ülkemizde de tartışma konusu oldu.

Satın almak için tıklayınız.

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger

Bir çağın sesi haline gelen J.D. Salinger'ın ünlü romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar da yasaklanan eserler arasında. Çavdar Tarlasında Çocuklar, kaba bulunan dili, cinsel referansları, sigara ve içkinin yer aldığı sahneler barındırması sebebiyle 1961-1982 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde birçok sınıfa giremiyordu.

Satın almak için tıklayınız.

Lady Chatterley'in Aşığı

Lady Chatterley'in Aşığı daha yayınlanır yayınlanmaz şimşekleri üzerine çeken eserlerden. Şimdilerde kitaplarda erotizme yer verilmesi bir sorun olarak görülmeyebilir ama Lady Chatterley'in Aşığı'nın yayınlandığı dönemde durum bundan farklıydı. Kendi sınıfından olmayan bir erkeğe aşık olma cüreti gösteren Lady Chatterley'in hikayesi de bu sebeple yasaklandı.

Satın almak için tıklayınız.

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Yarattığı karanlık dünyayla tüyler ürperten Cesur Yeni Dünya içerdiği cinsellik, uyuşturucu, ırkçılık ve ateizm gibi öğeler sebebiyle İrlanda'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar birçok ülkede yasaklamalara konu oldu. Yasaklanma gerekçelerinden biri de "cinsel ilişkiyi eğlenceli göstermesi" idi.

Satın almak için tıklayınız.

Ulysses - James Joyce

Konu yasaklar olunca Ulysses'i anmamak olmaz elbette. Zira İngilizcede yazılmış en önemli eserlerden biri sayılan Ulysses ilk baskısını yasaklamalar sebebiyle İngilizce konuşulmayan bir ülkede, Fransa'da yapmak zorunda kalmıştı. Ulysses'in yasaklanma nedeni zor okunurluğuna ilişkin şöhreti değil, kullandığı dilin küfürlü ve uygunsuz bulunması idi. Ulysses 1929–1937 arasında yasaklandı ve daha sonra, 1941'de kilise gruplarının protesto gösterilerine konu oldu.

Satın almak için tıklayınız.

Madame Bovary- Gustave Flaubert

Bugün 100 Temel Eser arasında yer alan Madame Bovary'nin kendi döneminde yasaklı olduğunu duymak kulağa tuhaf gelebilir. Ama Gustave Flaubert'in bu önemli eseri yayınlandığı dönemde evlilik dışı bir ilişkiyi konu edinmesi sebebiyle müstehcen bulunmuş ve yasaklanmıştı.

Satın almak için tıklayınız.

Alice Harikalar Diyarı'nda - Lewis Carroll

Hemen herkesin çocukluğunda izler bırakmış olan Alice Harikalar Diyarında'nın yasaklanması akla aykırı geliyor olabilir. Ama Alice Harikalar Diyarında Çin'de gerçekten de yasaklandı. Üstelik hikayedeki hayvanlara da insanlara özgü bir zeka atfedilmesi yüzünden! Alice, bazı başka ülkelerde ise uyuşturucu kullanımını özendirdiği gerekçesiyle yasaklara maruz kaldı.

Satın almak için tıklayınız.

Gazap Üzümleri - John Steinbeck

John Steinbeck'e Pulitzer Ödülü'nü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınlandığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Büyük Buhran'ın iç yüzünü tüm çıplaklığıyla yansıtan eser "kaba sözler" içermesi sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklamalara konu oldu.

Satın almak için tıklayınız.

Anne Frank'ın Hatıra Defteri - Anne Frank

II. Dünya Savaşı'nın mezalimini 15 yaşında bir kızın gözünden anlatan Anne Frank'ın Hatıra Defteri birçok kütüphaneden çıkarıldı, birçok okulda okutulması yasaklandı. Fakat bu kararın altında yatan sebep Anne Frank'ın nazizm ve soykırımdan bahsetmesi değil, kendi anatominisine ilişkin kaleme aldığı bir paragraftı. Zira bu kısım ebeveynlere çocuklarının cinsel organlarının gerçek isimlerini öğreneceğini düşündürdü ve onları dehşete düşürdü!

Satın almak için tıklayınız.

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın gözünden anlatan Bülbülü Öldürmek içindeki ırksal hakaretler, küfürler ve cinsel içerikli sahneler sebebiyle sayısız kez yasaklanmaya maruz kaldı. Ama bununla da kalmadı, Bülbülü Öldürmek "toplumsal değerlerle çatıştığı" gerekçesiyle de birçok kere yasaklandı.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın