URSULA K. LE GUIN'DEN HAYAT DERSLERİ

Ursula K. Le Guin sadece çağını aşan eserleriyle değil, bilge ruhuyla da akıllara kazınan bir yazar. Öyle ki eserleri yalnızca keyifle okunan kurgular değil, aynı zamanda engin bir tecrübeden süzülen hayat dersleri. İşte onu henüz okumamış olanlar için yazarla bir tanışma, sıkı takipçileri içinse bir hatırlama imkanı. İşte Ursula K. Le Guin'den hayat dersleri:

"Size 'Ben demiştim,' diyen hiç kimse ne kahraman olmuştur ne de olacaktır."

The Language of the Night: Essays on Fantasy and Science Fiction

"Hangi soruların cevaplanamaz olduğunu öğrenmek ve onları cevapsız bırakmak: Bu beceri stres ve karanlık zamanlarında en çok ihtiyaç duyulan şeydir. "

Karanlığın Sol Eli"Yirmili yaşlarınız civarında, hayatınızın geri kalanı boyunca diğer herkes gibi mi olacağınızı yoksa acayipliklerinizi bir meziyete mi dönüştüreceğinizi seçtiğiniz bir an vardır. "

Mülksüzler

"Ejderhaların varlığını reddedenler sıklıkla ejderhalar tarafından yenirler, içten içe."

Zihinde Bir Dalga

"Neden 74 yaşında bir kadın 'diğerleriyle aynı hizada' olmak istesin? Asker miyim ben?"

The Guardian söyleşisi, 2004

"Sadece beni gitmek istediğim yere götüren kuralları takip ederim. Eğer herhangi bir kural yoksa kendi kurallarımı koyarım (ve onlara sıkı sıkıya uyarım)."

Electric Literature söyleşisinden

"Bizler volkanız. Biz kadınlar kendi tecrübelerimizi gerçeğimiz, insanlığın gerçeği olarak öne sürersek tüm harita değişir. Yeni dağlar peyda olur."

1986 tarihli, Bryn Mawr mezuniyet konuşmasından.

Kaynak: Lithub


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın